Un șofer sătmărean băut a accidentat grav o femeie din Letca și… a plecat
Un bărbat din comuna Letca a sunt duminică (7 februarie) în jurul orei 13.00 la 112 și a cerut intervenția ambulanței spunând că soția sa a fost lovită de un autoturism la ora 9.20, între localitățile Cuciulat și Letca, iar după accident șoferul și-a continuat drumul.
În urma verificărilor efectuate de polițiști, suspectul a fost identificat pe raza localității Tășnad, la ora 16.30, în persoana lui V.N. de 48 de ani, din județul Satu Mare. Acesta a fost testat cu alcooltestul, iar rezultatul a evidențiat o alcoolemie de 0,65 miligrame pe litru alcool pur în aerul expirat.
S-a stabilit că șoferul, în timp ce conducea autoutilitara proprietate personală pe DN 1H, între Cuciulat și Letca, a efectuat o manevră de depășire a unui autoturism, moment în care a acroșat-o pe femeia de 35 de ani din Letca, care se deplasa regulamentar, în calitate de pieton, stop_coloana pe marginea drumului. Şoferul a părăsit locul faptei fără încuviințarea poliției.
Femeia a fost grav rănită, fiind transportată la spital pentru îngrijiri medicale și investigații.
Oamenii legii au întocmit dosar penal pentru vătămare corporală din culpă, părăsirea locului accidentului fără încuviințarea poliției și conducere pe drumurile publice a unui autoturism de către o persoană care la momentul prelevării mostrelor biologice avea o alcoolemie peste limita legală, transmite Inspectoratul de Poliție Județean Sălaj.
