decembrie 5, 2025

Clasa I- a incepe al doilea semestru fără abecedar

imagine-articol0_43818

Prima zi de şcoală din al doilea semestru a început pentru elevii de clasa întâi din judeţul Sălaj tot fără abecedar. Deşi ministrul Educaţiei şi Cercetării Ştiinţifice, Mihai Sorin Cîmpeanu, anunţa la finele primului semestru că şcolarii din prima clasă vor avea abecedare din semestrul al doilea. “Din fericire, pot spune în felul acesta, chiar astăzi (n.r. – 19 ianuarie) am primit vestea că acea contestaţie care a fost depusă pentru abecedar în luna decembrie a fost respinsă, deci, pe cale de consecinţă, vom putea avea în sfârşit abecedarul la începutul semestrului următor”, a declarat ministrul Educaţiei şi Cercetării Ştiinţifice pe 19 ianuarie.
După un semestru fără sprijinul cărţilor în a deprinde scrisul şi cititul, elevii din clasa I-a vor continua cu metode alternative.

Inspectoratul a făcut necesarul de abecedare pentru elevii din Sălaj la sfârşitul lunii trecute

Marcel Lucaciu, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului ne-a declarat că ministerul a solicitat Inspectoratului Şcolar să înregistreze şi să raporteze comenziile de manuale şcolare. Totodată, Marcel Lucaciu a precizat că în şcolile din Sălaj este un deficit de 1.990 de abecedare, pe care aşteaptă să le primească după ce Ministerul va încheia contractele cu edituriile ofertante.
“Ministerul Educaţiei şi Cercetării Ştinţifice a solicitat Inspectoratelor Şcolare ca în perioada 23 – 30 ianuarie 2015 să înregistreze şi să raporteze comenziile de manuale şcolare. În data de 29 ianuarie 2015, Inspectoratul Şcolar Judeţean Sălaj a terminat de centralizat, de la toate şcolile, necesarul manualelor de comunicare în limba română pentru clasa I şi a făcut imediat comanda la Ministerul Educaţiei Naţionale. Se aşteaptă primirea celor 1.990 de manuale, după ce Ministerul va încheia contractele cu editurile ofertante”, a precizat Marcel Lucaciu, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Şcolar Judeţean Sălaj.
Ministerul Educaţiei anunţa în 2013 că dă startul uneia dintre cele mai importante licitaţii publice din învăţământ, care ar urma să schimbe manualele vechi de peste 10 ani din şcoala primară. Licitaţia pentru noile manuale a fost lansată oficial cu o întârziere de aproape trei luni faţă de calendarul iniţial. În luna august a anului trecut, Ministerul a afişat rezultatele licitaţiei, care au fost însă contestate de editori. Înainte cu doar câteva săptămâni de începerea anului şcolar 2014 – 2015, Consiliul Naţional de Soluţionare a Contestaţiilor (CNSC) a cerut reevaluarea ofertelor, astfel încât s-a ajuns în situaţia dramatică în care elevii de clasa întâi şi a doua au început şcoala fără manuale.
În luna decembrie au apărut primele manuale pentru elevii de clasa a II-a. Nu s-au putut bucura însă de abecedare şi şcolarii din clasa întâi, deoarece manualul a fost contestat din nou. Pe 16 ianuarie, Consiliul Naţional de Soluţionare a Contestaţiilor a respins contestaţia editurii Akademos.

Cât costă manualele pentru clasa întâi

Ministerul Educaţiei a estimat că preţul unui exemplar al Manualului de Comunicare în limba română – Clasa I, este de 8,10 lei. Cantitatea maximă de manuale pentru această disciplină este de 678.000 de exemplare, conform acordului cadru publicat de agenţia de presă Hotnews.ro. Valoarea totală estimată de minister pentru ca elevii de clasa întâi să aibă manuale este de 5.491.800 de lei. În judeţul Sălaj, necesarul de manuale este de 1.990 de exemplare. Calculat la preţul de 8,10 lei pentru un exemplar, Ministerul ar trebui să achite suma de 16.119 lei pentru a putea oferi elevilor sălăjeni manual de clasa întâi.

S-a învăţat după “caiet auxiliar”

Deoarece au văzut că situaţia nu se va îndrepta curând, ministrul Educaţiei a decis la puţin timp după începerea anului şcolar ca elevii de clasa I să înveţe după abecedarele vechi. Învăţătoarele de la clasa I din cadrul Şcolii Gimnaziale “Simion Bărnuţiu” Zalău ne-au explicat la finele primului semestru cum au reuşit să-i înveţe pe elevi limba română în lipsa abecedarului. “Cu acordul părinţilor, s-au comandat caiete auxiliare, care sunt realizate după programă, respectă predarea integrată şi care vin în sprijinul nostru şi al copiilor. Am reuşit astfel să ne descurcăm”, ne-au spus învăţătoarele.