Zalăul, reprezentat la Campionatul European de tenis de masă
Campionatul European de tenis de masă, rezervat categoriei U21, s-a desfășurat la Cluj-Napoca, în perioada 17 – 21 iunie, evenimentul fiind organizat de Federația Română de Tenis de Masă și Federația Europeană de Tenis de Masă.
Cei mai buni tenismeni din Europa la această categorie au concurat atât la simplu, cât și la dublu, dar și la dublu mixt.
Din corpul de arbitri care au oficiat la această competiție a făcut parte și zălăuanca Gabriella Iosif, profesor de educație fizică și sport în cadrul Școlii Gimnaziale „Mihai Eminescu” Zalău, fostă antrenoare la CSS Zalău.
„Am avut onoarea să fac parte din lotul de arbitri convocați pentru această competiție. După obținerea titulaturii de arbitru internațional în octombrie 2024, am participat la mai multe Campionate Europene și concursuri internaționale, iar unul dintre cele mai importante momente a fost Campionatul Mondial de juniori din 2025, organizat tot la Cluj-Napoca. La acest Campionat European am avut privilegiul de a lucra alături de arbitri de top și onoarea de a arbitra, ca arbitru principal, două semifinale și o finală. Deși, din tribună, arbitrajul poate părea simplu, în realitate presupune concentrare permanentă, respectarea unor proceduri stricte, anunțarea scorului, operarea sistemului electronic și luarea deciziilor în fracțiuni de secundă. Zilele de concurs încep la ora 8 dimineața și se încheie adesea după ora 22:00. Pentru mine, această experiență a însemnat nu doar o nouă competiție bifată, ci și o confirmare că pasiunea, pregătirea și seriozitatea pot deschide drumul către cele mai importante scene ale tenisului de masă european și mondial. Acest Campionat European a fost încă un succes pentru România și o nouă confirmare a nivelului ridicat de organizare al competițiilor internaționale găzduite la Cluj-Napoca”, ne-a transmis Gabriella Iosif.
Din delegația sportivilor care au reprezentat România, cele mai bune rezultate le-a obținut Iulian Chirița, care a devenit campion european la dublu mixt, alături de galeza Anna Hursey și Bianca Mei-Roșu, care a cucerit aurul european în proba de simplu.
