decembrie 5, 2025

Voleibaliștii de la SCM Zalău, o victorie și două înfrângeri la Memorialul „Sorin Pop”

547254969_1343456267784884_6275579160380068627_n

SCM Zalău a participat, la finalul săptămânii trecute, la primul turneu de verificare dinaintea începerii noului sezon al Diviziei A1 la volei masculin. Jucătorii pregătiți de Adrian Feher și Marius Lazăr au participat la „Memorialul Sorin Pop”, eveniment desfășurat la Baia Mare, la care au mai fost prezente formația gazdă – Știința Explorări, Universitatea Cluj și formația ungară – MAV Elore Foxconn.

În prima partidă, formația de la poalele Meseșului a dispus cu 3 – 0 de Universitatea Cluj, scorul pe seturi fiind 25 – 17, 25 – 16 și 25 – 23. A urmat disputa cu formația ungară – MAV Elore Foxconn, în fața căreia zălăuanii au cedat cu 0 – 3 (18 – 25, 23 – 25, 30 – 32).

În ultima partidă, SCM Zalău a întâlnit Știința Explorări Baia Mare, iar jocul a durat trei seturi. Băimărenii s-au impus cu 2 – 1, după ce zălăuanii au condus cu 1 – 0. Competiția a fost câștigată de formația din Ungaria, care a câștigat toate cele trei meciuri disputate, urmată de Știința Explorări – cu două victorii, SCM Zalău – cu o victorie și „U” Cluj, care a pierdut toate meciurile.

Organizatorii au acordat și premii speciale, iar ridicătorul Zalăului, Cristian Bartha, a fost desemnat cel mai bun coordonator al turneului. Cel mai bun trăgător a fost desemnat Redjo Koci, de la echipa din Ungaria, iar două premii individuale au mers spre echipa din Baia Mare: Alexandru Urian – cel mai bun libero și Marius Cheagă – MVP-ul turneului.

Rezultatele complete:

MAV Elore Foxconn – SCM Zalău 3 – 0

SCM Zalău – Universitatea Cluj 3 – 0

Știința Explorări Baia Mare – MAV Elore Foxconn 0 – 3

MAV Elore Foxconn – Universitatea Cluj 3 – 0

Știința Eplorări Baia Mare – Universitatea Cluj 3 – 0

Știința Explorări Baia Mare – SCM Zalău 2 – 1