Viitorul Zalău s-a impus la Trofeul Gheorghe Ene

imagine-articol0_52918

 

Gruparea antrenată de Dan Lucaciu a câştigat toate jocurile la competiţia rezervată juniorilor din 2008 şi a obţinut dreptul de a reprezenta Sălajul la faza zonală

 
Prima competiţie oficială de la Titan Arena a fost faza judeţeană a Trofeului „Gheorghe Ene”, turneu rezervat juniorilor din 2008, la care au participat patru echipe.
 
Viitorul Zalău, Atletic Zalău, Sportul Şimleu şi FC Zalău s-au luptat pentru titlul judeţean, dar mai ales pentru biletul ce asigura calificarea la faza zonală a întrecerii.
 
La capătul unui turneu cu meciuri bune, Viitorul Zalău a ieşit campioană, după ce formaţia antrenată de Dan Lucaciu s-a impus în toate cele trei jocuri.
 
Formaţia zălăuană a câştigat cu 3 – 1 în primul joc cu Sportul Şimleu, după care a urmat derby-ul cu Atletic, unul cu o miză importantă atât în teren, cât şi pe margine, acolo unde  părinţii copiilor au fost suporterii micuţilor din teren.
 
Pe moderna suprafaţă sintetică, doar Viitorul Zalău a contat şi s-a impus cu un categoric 3 – 0. Şi în ultimul meci cu FC Zalău, echipa lui Dan Lucaciu a avut câştig de cauză, iar Viitorul s-a impus la o diferenţă de două goluri, după ce tehnicianul a rulat tot lotul.
 
La finalul competiţiei, pe locul doi s-a clasat Atletic, iar podiumul a fost închis de Sportul Şimleu, în timp ce FC Zalău a ocupat locul 4.
 
La final s-a organizat festivitatea de premiere, în prezenţa preşedintelui AJF Sălaj – Daniel Sabou şi a secretarului Leontin Moga. Participantele au primite cupe, diplome, mingi, iar câştigătoarea a fost recompensată şi cu medalii, premiile fiind acordate în colaborare cu Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Sălaj.
 
Să mai spunem că joi, de la ora 11.00, tot la baza sportivă Titan Arena va avea loc faza judeţeană a Trofeului „Gheorghe Ola”, competiţie rezervată juniorilor din 2007, unde vor participa Viitorul Zalău, Atletic, Sportul Şimleu şi Rapid Jibou.
 
 
Rezultatele înregistrate la faza judeţeană a Trofeului „Gheorghe Ene”: 
 
Viitorul Zalău – Sportul Şimleu 3 – 1
 
Atletic Zalău – FC Zalău 13 – 1
 
Sportul Şimleu – FC Zalău 4 – 2
 
Viitorul Zalău – Atletic Zalău 3 – 0!
 
Atletic Zalău – Sportul Şimleu 9 – 1
 
Viitorul Zalău – FC Zalău 5 – 3