Valeria Motogna vrea în Consiliul de Administrație al Federației Române de Handbal
Valeria Motogna, portdrapelul României la Jocurile Olimpice de la Beijing (2008), va candida pentru un post de membru în Consiliul de Administrație al Federației Române de Handbal. 49 de persoane și-au anunțat candidatura pentru cele 15 locuri în CA al FRH, iar în acest an și-a depus candidatura, în premieră, și fostul inter al Zalăului și al Oltchimului.
„Candidez în speranța că vom fi în Consiliul de Administrație cât mai mulți oameni implicați în handbalul juvenil, la munca de jos! Tot așa sper pe viitor în luarea unor decizii benefice pentru performanță la nivel juvenil! Sunt cluburi care au obiective de medalii (investesc prin aducerea de jucătoare) și sunt cluburi al căror obiectiv este creșterea jucătoarelor. Amândouă trebuie susținute prin regulamente clare, care să fie în avantajul tuturor. Competițiile să fie legate fără întreruperi foarte mari! De când sunt implicată în handbal ca antrenoare și evoluăm în campetițiile naționale de la baby handbal până la junioare 1, ne-am confruntat cu regulamente care nu sunt clare, lăsându-se loc de interpretări. Îmi doresc ca fiecare sportivă care termină junioratul să aibă o oportunitate de a continua. Cele mai talentate, în echipele de ligă, iar celelalte, la alte niveluri. Îmi doresc să contribui activ la dezvoltarea handbalului românesc, prin decizii care să susțină performanța și progresul la toate nivelurile”, a declarat fosta handbalistă.
Vali Motogna s-a retras din activitatea de jucătoare în 2014, după 23 de ani de handbal, iar trei ani mai târziu și-a înființat propriul club de handbal.
