USR acuza PSD ca a crescut numarul somerilor in Salaj
USR Salaj acuza coalitia de guvernare ca, intr-un an de zile, a reusit trista performanta de a creste vertiginos numarul somerilor din judetul nostru. Formatiunea politica a postat pe facebook un studiu potrivit caruia, in 2017, Salajul e unul dintre cele cinci judete din tara unde numarul somerilor a crescut, in timp ce in restul judetelor procentul oamenilor fara loc de munca a fost vizibil in scadere.
rn
Salajul, Galatiul, Maramuresul, Gorjul si Ilfovul sunt singurele judete din tara unde numarul somerilor a crescut în ultimul an, sustine USR Salaj.
“În luna iulie 2016, imediat dupa alegerile locale, numarul salajenilor someri, indemnizati si neindemnizati era de 5.262 (5,77 la suta). În luna iulie 2017, numarul salajenilor de pe lista somerilor indemnizati si neindemnizati a ajuns la 5.419 (6,06 la suta)”, acuza USR Salaj, cu precizarea ca “sub conducerea PSD si ALDE Salajul are acelasi numar de È™omeri ca si judeÈ›ele Arad si Caras Severin la un loc”.
Pentru a vedea cum stam raportat la alte judete, USR Salaj face un calcul simplu. Anul trecut, Salajul si Aradul aveau acelasi numar de someri. Anul acesta, Salajul are acelasi numar de someri ca si Arad si Caras Severin la un loc, dar cele doua judete au, impreuna, o populatie de trei ori mai mare decat judetul nostru. Anul acesta, in luna Iulie, Salajul a avut 5.419 someri, iar cele doua judete la un loc au avut 5.432.
Pentru a puncta mai bine gravitatea problemei, de care se fac responsabile, in opinia USR, si autoritatile locale, nu doar cele centrale, formatiunea politica da exemplul judetelor Suceava, Bacau, Braila, Buzau, chiar si Teleorman, unde numarul somerilor scade cu mii de persoane.
“PSD si ALDE conduc si judetul Teleorman, nu doar Salajul. Aici nu mai este o problema care tine doar de Guven, ci si de autoritatile locale. Nimeni altcineva nu ne tine cu rosu pe harta somajului. Este un an de când actualii conducatori PSD ai judetului Salaj îsi exercita mandatul obtinut inclusiv pe promisiuni electorale de scadere a somajului. Pâna acum, promisiunea PSD de a scadea somajul în judetul Salaj nu are acoperire”, acuza USR.
Formatiunea politica isi sustine acuzatiile citand statisticile de la Agentia Judeteana pentru Ocuparea Fortei de Munca Salaj, potrivit carora, in luna august, somajul a fost din nou in crestere.
"Aproape 40 la suta dintre absolventii de liceu din Salaj au devenit someri anul acesta, dupa terminarea studiilor! Peste 600 de absolventi ai promotiei 2016 – 2017 au solicitat înregistrarea în evidentele Agentiei Judetene pentru Ocuparea Fortei de Munca Salaj, pentru a beneficia, astfel, de indemnizatia de somaj de 250 de lei pe luna, pe care statul le-o asigura cel mult o jumatate de an. Potrivit reprezentantilor institutiei amintite, în luna iunie, 137 de absolventi din judet au fost înregistrati ca persoane aflate în cautarea unui loc de munca, pentru ca în iulie, alti 500 sa dobândeasca acest statut. În acest an, în judetul Salaj au absolvit liceul aproximativ 1.600 de tineri”, spune USR Salaj.
