Un fost deputat PSD Salaj si primarul din Somes Odorhei sunt acuzati de coruptie

imagine-articol1_52866

 

Prejudiciul se ridica la aproape 600.000 de lei; acuzatiile sunt printre cele mai grave

Primarul comunei Somes Odorhei, Berinde Grigore (PSD), si fostul primar de Zalau si deputat in mandatele 1992 – 1996, 1996 – 2000 si 2000 – 2004 din partea PSD, Bara Radu Liviu, acum patron la SC Trans Bitum, au fost trimisi in judecata pentru fals intelectual si abuz in serviciu asimilat infractiunilor de coruptie. Prejudiciul adus statului roman de cei doi este de aproape 600.000 de lei.

Primaria Somes Odorhei a platit
catre Trans Bitum lucrari inexistente

Berinde Grigore, în calitate de primar al Comunei Somes Odorhei, se face vinovat, conform rechizitoriului procurorilor, pentru ca a semnat acordul pentru stingerea obligatiilor de plata nr. 1725 din 06.09.2012, acord încheiat cu SC Trans Bitum SRL Ip, precum si „Situatia obligatiilor de plata catre operatorii economici furnizori de bunuri, servicii si lucrari”, prin care se atesta în mod nereal împrejurarea ca UATC (primaria comunei – n.r.) Somes Odorhei datora cu titlu de arierat suma de 983.415 lei catre SC Trans Bitum SRL Ip, înscrisuri care au fost depuse la Administratia Judeteana a Finantelor Publice Salaj pentru a obtine repartizarea acestei sume, conform OG nr. 13/2012. De asemenea, în calitate de primar al Comunei Somes Odorhei, în baza înscrisurilor mentionate mai sus, depuse la AJFP Salaj, înscrisuri în care a inserat, în mod nereal, existenta unor arierate, a obtinut cu încalcarea dispozitiilor OG 13/2012, suma de 592.246,26 lei care a fost virata de UATC Somes Odorhei, din dispozitia sa, catre SC Trans Bitum SRL Ip, prin aceasta cauzându-se o paguba A.N.A.F în cuantum de 592.246,26 lei (prejudiciu nerecuperat) si obtinându-se un folos necuvenit pentru SC Trans Bitum SRL Ip în cuantumul mentionat.

Strada asfaltata doar pe hartie

Procurorii spun in rechizitoriu ca Berinde Grigore a platit din banii comunei lucrari de asfaltare care nu s-au realizat in realitate.
„În aceeasi calitate (de primar – n.r.), inculpatul Berinde Grigore a semnat doua centralizatoare a situatiilor de plata din data de 18.12.2013, atestând în mod nereal ca s-au efectuat toate lucrarile la strada Din Corni din localitatea Inau, în conditiile în care lucrarile aferente nu erau efectuate iar situatiile de lucrari si centralizatoarele de plata au fost atasate facturii nr. 16036/30.12.2013 în valoare totala de 683.013,80 lei, care a fost achitata integral de Comuna Somes Odorhei, desi lucrarile aferente în valoare de 11.165,74 lei nu fusesera realizate, prin aceasta cauzându-se o paguba U.A.T.C. Somes Odorhei (primariei – n.r.) în cuantum de 11.165,74 lei (prejudiciu recuperat) si obtinându-se un folos necuvenit pentru SC Trans Bitum SRL Ip în acest cuantum”, se arata in rechizitoriu. stop_coloana

Deputatul Bara a semnat documentele ilegale

Fost deputat din 1992 pana in 2004 din partea PSD Salaj, Bara Radu Liviu, în calitate de diriginte de santier pentru lucrarile efectuate de SC Trans Bitum SRL Ip în beneficiul Comunei Somes Odorhei, a semnat doua centralizatoare a situatiilor de plata din data de 18.12.2013, atestând în mod nereal ca s-au efectuat toate lucrarile la strada Din Corni din localitatea Inau, în conditiile în care lucrarile nu erau efectuate iar situatiile de lucrari si centralizatoarele de plata au fost atasate facturii nr. 16036/30.12.2013 în valoare totala de 683.013,80 lei, care a fost achitata integral de Comuna Somes Odorhei, desi lucrarile în valoare de 11.165,74 lei nu fusesera realizate, facilitând prin actiunea sa decontarea nelegala a sumei facturate, prin aceasta cauzându-se o paguba U.A.T.C. Somes Odorhei în cuantum de 11.165,74 lei (prejudiciu recuperat) si obtinându-se un folos necuvenit pentru SC Trans Bitum SRL Ip în acest cuantum, spun procurorii.

Berinde este primar din 1996

Berinde Grigore este primar al comunei Somes Odorhei din anul 1996. Berinde a fost inainte de 1989 presedinte al Coperativei Agricole de Productie Somes Odorhei. Din 1996 este primar. A fost ales la alegerile locale de anul acesta, din 5 iunie, cu 61,13 la suta de voturi.
Berinde Grigore nu a vrut sa vorbeasca despre dosar. „Este vorba doar de niste indicatoare rutiere acolo… nu stiu”, a fost reactia lui Berinde Grigore, contactat telefonic.