Romeo Sarca spune că ANI face o confuzie in interpretarea termenului “convenţie”
Din cauza unei confuzii privind termenul “convenţie” – spune fostul director executiv al Agenţiei Judeţene pentru Ocuparea Forţei de Muncă (AJOFM) Sălaj – Agenţia Naţională de Integritate (ANI) pretinde că Romeo Sârca a încălcat regimul conflictului de interese în materie administrativă.
Potrivit unui comunicat de presă al ANI, “Sârca Romeo-Constantin a încălcat regimul juridic al conflictelor de interese în materie administrativă, întrucât, în perioada exercitării funcţiei publice (25 mai 2009 – 15 februarie 2013), a semnat trei convenţii în valoare totală de 30.300 lei cu societatea comercială în cadrul căreia acesta este angajat cu contract individual de muncă începând cu data de 01 iulie 2005”. “Astfel, acesta a încălcat dispoziţiile art. 79, alin. (1), lit. a) din Legea nr. 161/2003, potrivit cărora ‘Funcţionarul public este în conflict de interese dacă se află în una dintre următoarele situaţii: este chemat să rezolve cereri, să ia decizii sau să participe la luarea deciziilor cu privire la persoane fizice şi juridice cu care are relaţii cu caracter patrimonial’, precum şi dispoziţiile art. 79, alin. (2) din Legea nr. 161/2003, potrivit cărora ‘În cazul existenţei unui conflict de interese, funcţionarul public este obligat să se abţină de la rezolvarea cererii, luarea deciziei sau participarea la luarea unei decizii şi să-l informeze de îndată pe şeful ierarhic căruia îi este subordonat direct. Acesta este obligat să ia măsurile care se impun pentru exercitarea cu imparţialitate a funcţiei publice, în termen de cel mult 3 zile de la data luării la cunoştinţă’ “, explică ANI presupusa vină a lui Sârca.
Conform ANI, Romeo Sârca a fost informat despre declanşarea procedurii de evaluare, elementele identificate, precum şi drepturile de care beneficiază – de a fi asistat sau reprezentat de un avocat şi de a prezenta date sau informaţii pe care le consideră necesare, personal ori prin transmiterea unui punct de vedere scris.
Sârca explică greşeala de interpretare a ANI
Fostul director executiv al AJOFM Sălaj a depus la dosarul de evaluare un punct de vedere în exercitarea dreptului la apărare.
Romeo Sârca a explicat ieri pentru Graiul Sălajului că este vorba de o confuzie făcută de ANI privind termenul “convenţii”. “De la început doresc să subliniez faptul că este vorba de o confuzie privind termenul de ‘convenţii’. Inspectorul de integritate a interpretat acest termen ca fiind convenţii civile, ce pot aduce beneficii unei firme private prin atribuirea unei executări de lucrare sau livrare stop_coloana de materiale, iar eu, în calitate de director executiv, am semnat convenţii în sensul legii 76 din 2002, lege privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă”, explică Sârca.
“Pe de altă parte, un aspect foarte important, în opinia mea, este că semnăturile în cauză le-am pus în urma verificării întocmirii dosarului de către angajator conform normelor de aplicare a legii 76 din 2002, de către Compartimentul de Specialitate din cadrul AJOFM Sălaj, Compartiment Relaţii cu Angajatorii/Compartiment Măsuri Active, precum şi în urma analizei şi aplicării vizei actelor în cauză de către compartimentul de specialitate, în speţă de către Compartimentul Control Financiar Preventiv Propriu, actele fiind astfel, în mod evident, în sfera legalităţii. Cu alte cuvinte, în calitate de director executiv al AJOFM Sălaj urmăream ca dosarul care ajungea în faţa mea, verificat de compartimentele de specialitate, avizat de către CFPP, să conţină toate documentele conform legii, normelor şi procedurilor afe-rente convenţiilor de subvenţionare a locurilor de muncă, toate semnăturile necesare şi să îl semnez de conformitate cu legalitatea indiferent de numele angajatorului, atât timp cât legea îi dădea dreptul să beneficieze de această subvenţionare a locului de muncă. Eventual, refuzarea semnării acestor convenţii, la baza cărora stăteau toate documentele necesare conform legii, putea să se constituie în abuz în serviciu. Acordarea de subvenţii, pentru creare de noi locuri de muncă dedicate persoanelor aparţinătoare grupelor vulnerabile, este un drept legal al angajatorului, şi nu o decizie la îndemâna unui funcţionar public, fie el şi director executiv. Respectarea prevederilor legale nu poate duce la conflict de interese, conform Legii funcţionarului public 188/1999”, susţine Sârca.
“Prin cele expuse, am rugămintea de a lua în considerare că nu sunt elemente în sensul existenţei unui conflict de interese, fie el numai administrativ, şi astfel, după comunicarea în mod oficial a deciziei ANI, mă văd nevoit de a-mi apăra punctul de vedere în faţa instanţelor judecătoreşti”, conchide fostul director executiv al AJOFM Sălaj.
