ianuarie 20, 2026

Prinși cu „șmechereala” la licitații organizate de CNAIR

661e451e6f053_autostrada

Consiliul Concurenţei a sancţionat trei companii cu amenzi în valoare totală de 8,29 milioane lei (1,66 milioane euro), pentru trucarea unor licitații organizate de Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere SA (CNAIR), pe piața lucrărilor de întreținere a drumurilor.

Organele de verificare au constatat, în urma unei investigaţii, că cele trei companii au participat la o înţelegere anticoncurențială, constând în împărțirea lucrărilor de întreținere curentă și periodică a drumurilor naționale și a autostrăzilor din județele Constanța, Tulcea, Brăila, Călărași și Ialomița.

Practic, în cadrul procedurilor de achiziție publică organizate de CNAIR prin DRDP Constanța, în calitate de autoritate contractantă, companiile și-au coordonat politicile comerciale cu scopul de câștiga cele care depuneau ofertele cu valorile cele mai mari.

Toate cele trei companii și-au recunoscut integral fapta și au beneficiat de reducerea amenzii.

Amenzile au fost aplicate astfel: Oyl Company Holding AG SRL – 5.914.952,99 lei, Autoprima Serv SRL – 2.017.912,68 lei, Saga Infrastructură SRL – 356.972,48 lei. Investigaţia a fost închisă în ceea ce privește compania Asfalt Dobrogea SRL, deoarece nu au fost descoperite dovezi suficiente privind încălcarea legislației concurenţei care să justifice impunerea de măsuri sau sancţiuni.

Legea concurenței interzice orice înțelegeri între companii și practici concertate care împiedică, restrâng sau denaturează concurența pe piața românească, precum cele de împărțire a pieței.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *