Pieton lovit de autobuz in faţa gării din Zalău

imagine-articol0_47671

 

Şoferul a rămas fără permis 90 de zile pentru că a plecat de la locul accidentului fără încuviinţarea Poliţiei


Un grav accident de circulaţie s-a produs marţi, 27 octombrie, pe bulevardul Mihai Viteazul, lângă gara Zalău Nord, unde un bărbat în vârstă de 57 de ani din Jibou, care era băut, a fost lovit de un autobuz al societăţii de transport în comun Transurbis, care circula pe linia 22 Gară – Spital – Brădet şi era condus de şoferul Costina P., de 31 de ani. 

Şoferul autobuzului a efectuat virajul la stânga pentru a ieşi din parcarea Transurbis din faţa gării. Pietonul se deplasa neregulamentar pe partea carosabilă prevăzută cu trotuar în aceeaşi direcţie cu autobuzul. Şoferul, fără să-l vadă pe pieton, l-a acroşat cu partea din spate a autobuzului. Conducătorul autobuzului s-a dat jos, a întrebat victima dacă a păţit ceva, dar aceasta a spus că nu şi că totul este în regulă. Victima s-a urcat în aurobuz şi i-a spus şoferului că vrea să ajungă la Spitalul Judeţean. Şoferul şi-a continuat traseul, iar jobopuanul a mers la Urgenţa Spitalului, unde a declarat că a fost lovit de un autobuz, fapt pentru care a fost anunţată imediat Poliţia. Oamenii legii l-au identidificat repede pe şofer. După testarea cu aparatul alcooltest a rezultat că şofernul nu era băut, dar pietonul avea o alcoolemie de 0,70 miligrame pe litru alcool pur în aerul expirat.

Surse din Transurbis ne-au spus că şoferului i s-a suspendat permisul de conducere pentru 90 de zile, nu pe motiv că ar fi provocat un accident, ci pentru faptul că a plecat de la locul accidentului fără încuviinţarea poliţiei.

„Şoferul este un băiat serios, nu a mai avut probleme. Singura lui greşeală a fost că nu a anunţat dispeceratul şi că a pornit cursa. stop_coloana Dacă anunţa dispeceratul nu i se putea lua carnetul, fiindcă noi anunţam de îndată poliţia şi nu dădeam drumul la cursă. După ce îşi va recupera carnetul, şoferul va conduce din nou la Transurbis, pentru că este un băiat serios, fără probleme”, ne-a spus directorul Transurbis, Dan Ruzici.

Un alt şofer al Transurbis a părăsit locul accidentului în vara anului trecut

Cel mai recent accident în are a fost implicat un autobuz al Transurbis a avut loc anul trecut în iulie, când un copil de 6 ani a fost lovit pe trecerea de pietoni din zona Poştei Brădet, sub privirile îngrozite ale mamei sale. Şoferul, Szilagyi Tibor, în vârstă de 28 de ani, din Zalău, conducea autobuzul gol spre dispeceratul Transurbis, iar la trecerea pentru pietoni marcată şi semnalizată corespuzător nu a acordat prioritate de trecere pietonilor, accidentând-o grav pe minora Maria Sîrb, de 6 ani, din Chieşd, care traversa strada împreună cu mama sa. După producerea evenimentului, şoferul a părăsit locul accidentului fără încuviinţarea poliţiei, iar victima a fost transportată la spital de către un alt conducător auto, potrivit Inspectoratului de Poliţie Judeţean Sălaj. Şoferul a fost testat cu etilotestul, rezultatul fiind negativ, dar a fost cercetat pentru vătămare corporală din culpă şi părăsirea locului accidentului fără încuviinţarea poliţiei.