Medicii de familie caştigă in lupta pe bani cu CNAS
Medicii de familie au reuşit să câştige „războiul” cu Casa Naţională de Asigurări de Sănătate (CNAS), făcându-i pe reprezentanţii CNAS să renunţe la ideea de a schimba modul în care sunt plătiţi.
CNAS propunea ca veniturile medicilor de familie să se împartă astfel: 20 la sută pentru plata per capita şi 80 la sută pentru plata pe consultaţii. Acest lucru a stârnit revolta medicilor, care ameninţau cu proteste. După lungi dezbateri şi discuţii, CNAS a decis să nu mai schimbe modalitatea de plată a medicilor. Aşadar, veniturile me-dicilor vor fi constituite în continuare în proporţii egale, 50 la sută pentru plata pe numărul de pacienţi înscrişi pe lista medicului de familie şi 50 la sută pentru plata pe serviciu.
„În urma negocierilor nu s-a ajuns la nicio concluzie, iar modul de finanţare a rămas 50 la sută per capita şi 50 la sută per servicii medicale. Au fost mai perseverenţi medicii de familie în negocieri. Pe o parte, le dau dreptate când e vorba de a scoate numărul minim de asiguraţi pe care trebuie să-l aibă un medic de familie pentru a rezista acel cabinet. stop_coloana În prezent acel număr este de 800 de pacienţi în mediul urban. Sub această limită, un cabinet nu poate rezista din punct de vedere financiar. Aici au perfectă dreptate. Pe de altă parte, dacă ministerul Sănătăţii e responsabil de strategia de sănătate într-o ţară, trebuie toată lumea să facă cum doreşte ministerul. Cu faptul că nu au dorit să se modifice procentul între per capita şi per ser-vicii nu sunt de acord, pentru că eu vreau să plătesc cât mai multe servicii care pot fi efectuate în asistenţa primară şi nu să plătesc per capita”, explică Marius Tăutu, preşedintele Casei Judeţene de Asigurări de Sănătate (CJAS) Sălaj.
