Gheorghe Tadici:  ‘La HC Zalău mergem pe junioare. Cineva trebuie să şi crească, pentru că dacă toţi am aduce străine din lumea intai, a doua sau a treia, in 4 – 5 ani reprezentativa s-ar duce in jos’

gheorghe-tadici-la-hc-zalu-mergem-pe-junioare-cineva-trebuie-s-i-creasc-pentru-c-dac-toi-am-aduce-strine-din-lumea-intai-doua-sau-treia-in-4-5-ani-reprezentativa-s-ar-duce-in-jos0_56315

 

 

 

Noul sezon din Liga Naţională va începe abia pe 6 septembrie, dar deja HC Zalău se află în plină pregătire. Şi lotul este în mare parte definitivat pentru noua stagiune, gruparea de sub Meseş urmând să mizeze pe jucătoare tinere, astfel că şi în această vară, la Zalău au fost aduse doar handbaliste de perspectivă, pe care Tadici spre să le crească în valoare. “Mergem pe junioare, suntem una din puţinele echipe formate 100% din românce. Cineva trebuie să şi crească, pentru că dacă toţi am aduce străine din lumea întâi, a doua sau a treia, în 4 – 5 ani reprezentativa s-ar duce în jos”, a declarat Gheorghe Tadici pentru handbalvolei.ro.

Tot pentru sursa citată, antrenorul Zalăului a mai spus că Federaţia Română de Handbal ar trebui să impună tuturor echipelor să folosească timp de 60 de minute o jucătoare sub 21 de ani. “Propun de opt ani de zile ca echipele din Liga Naţională să fie obligate să folosească timp de 60 de minute o jucătoare sub 21 de ani şi să aibă în lot minim patru jucătoare sub 23 de ani, pentru a încerca să facem ceva şi pentru handbalul românesc, nu doar să antrenăm şi să plătim jucătoarele altor ţări. Ce e mai trist e că jucătoarele sunt ţinute pe banii autorităţilor. Din bani privaţi nu mă interesează pe cine aduc, dar să nu aducă jucătoare străine pe banii de la primării. Comunităţile au şi alte probleme mult mai grave”, afirmă  Tadici. Până în momentul de faţă, Zalăul a transferat patru jucătoare. Este vorba de portarul Raluca Kelemen şi de jucătoarele Andreea Stângă, Andrada Bojan şi Diana Nichitean, toate sub 19 ani.