Festivalul judetean de teatru pentru elevi a ajuns la a VIII-a editie
Concursul se adreseaza tuturor elevilor din scolile gimnaziale si licee/colegii din judetul Salaj
rn
Centrul de Cultura si Arta al Judetului Salaj si Inspectoratul scolar Judetean Salaj organizeaza, în perioada 23-25 noiembrie 2018, o noua editie a Festivalului judetean de teatru pentru elevi.
Scopurile acestui concurs sunt educarea tinerilor pentru formarea unui comportament adecvat în salile de spectacole, atât în calitate de spectator, consumator al actului cultural, cât si în postura de creator al acestuia; descoperirea de noi talente în domeniul artei interpretative si favorizarea de optiuni profesionale (actorie, regie, scenografie, teatrologie) în rândul elevilor; pastrarea portului popular si a obiceiurilor populare.
La concurs pot participa trupe de teatru de la scoli generale (clasele V-VIII) si licee sau colegii (clasele IX-XII) care sunt înscrise într-o institutie de învatamânt preuniversitar acreditata. Locul de desfasurare: Sala „Dialoguri europene” a Centrului de Cultura si Arta al Judetului Salaj.
Festivalul se va desfasura pe doua sectiuni: Sectiunea teatru popular: în data de 23 noiembrie 2018, ora 10; Sectiunea teatru dramatic:în data de 24 noiembrie 2018, ora 9,30, trupele de teatru din scolile gimnaziale (clasele V-VIII); în data de 25 noiembrie 2018, ora 9,30, trupele de teatru din licee, colegii (clasele IX-XII).
Repertoriul, specia si regia nu sunt impuse de organizatori, fapt care face posibila prezenta unei palete largi de activitati teatrale, în limba româna si în limba maghiara. Trupele de teatru ale elevilor îsi pot alege ca repertoriu piese din dramaturgia nationala sau universala, clasica sau contemporana. Sunt acceptate si spectacole colaj, coupe, teatru experimental, music-hall, pantonima, animatie.
Durata unei piese/spectacol (secvente, act, scenete) trebuie sa fie de maxim 20 minute. La concurs pot participa doar trupe formate exclusiv din elevi de la scoli generale sau licee, colegii. O scoala poate înscrie mai multe trupe. Se pot înscrie în concurs si trupe independente (care nu sunt legate de o unitate de învatamânt), singura conditie fiind ca toti membrii ei sa fie elevi la o scoala generala sau liceu/colegiu din judetul Salaj. Spectacolele vor fi evaluate de un juriu format din specialisti.
Trupele participante vor fi premiate pe categorii: scoli generale (clasele V-VIII) si licee sau colegii (clasele IX – XII). Toti participantii (concurenti, îndrumatori) vor primi diplome de participare.
În cadrul concursului se vor acorda urmatoarele categorii de premii în bani: premiile I, II si III, precum si mentiuni. Juriul va premia prestatia exclusiva a elevilor în spectacol si spectacolele în ansamblul lor, punctând în principal calitatea discursului actoricesc, miscarea scenica, originalitatea interpretarii, regia si scenografia. La teatrul popular se va pune accent în principal pe redarea cât mai fidela, autentica a obiceiurilor traditionale/populare puse în scena (haba, claca, nunta, masurisul oilor, scenete populare etc.), specifice judetului Salaj (nu se accepta din alte zone etno-folclorice ale tarii).
Deciziile juriului sunt definitive si nu pot fi contestate. Juriul îsi rezerva dreptul de a modifica modalitatile de premiere, în functie de evolutiile trupelor participante si de prezenta trupelor pe sectiuni.
Înscrierile se vor face obligatoriu pâna cel târziu la data de 21 noiembrie 2018 (data postei), pe adresa Centrul de Cultura si Arta al Judetului Salaj; Zalau, str. 1 Decembrie 1918 nr. 11; jud. Salaj.
