martie 25, 2025

Deputatul Lucian Bode e nemulțumit că guvernul Dragnea-Grindeanu nu a alocat bani pentru centura Zalăului

deputatul-lucian-bode-e-nemulumit-c-guvernul-dragnea-grindeanu-nu-alocat-bani-pentru-centura-zalului0_54072

Președinte al Comisiei de Transport și Infrastructură din Camera Deputaților, deputatul Lucian Bode, aduce acuzații grave guvernului PSD pentru că nu a inclus în bugetul Ministerului Transportului niciun leu pentru finanțarea lucrărilor la tronsonul al doilea al șoselei de ocolire a Zalăului. Bode îI acuză pe PSD-iștii de la București că nu colaborează deloc cu PSD-iștii din teritoriu, respectiv cu primarul PSD al Zalăului, Ionel Ciunt.
”În primul rând, trebuie să fac referire la varianta proiectului de buget general din acest moment și să menționez faptul că aceasta reprezintă un demers nerealist și înșelător, care încearcă să promită lucruri nerealizabile și fiind bazată exclusiv pe supraevaluarea veniturilor și subevaluarea cheltuielilor. În calitate de președinte al Comisiei pentru transporturi și infrastructură din cadrul Camerei Deputaților am avut ocazia de a analiza îndeaproape ceea ce se presupune a fi viitorul buget al Ministerului Transporturilor și am constatat că sumele propuse, deși foarte mari, se bazează pe fonduri europene care nu au fost încă atrase. Astfel, din 13 miliarde de lei, bugetul general al Ministerului, peste 8 miliarde reprezintă fonduri externe nerambursabile aferente cadrului financiar 2014 – 2020. Vorbim de bani mulți care pot ajunge în vistieria ministerului, însă am mari semne de întrebare în legătură cu capacitatea Guvernului Dragnea-Grindeanu de a-i atrage efectiv. Mai mult decât atât, există o totală lipsă de transparență în ceea ce privesc studiile de fezabilitate, ale căror fonduri totale de 970 milioane de lei nu sunt împărțite concret pe proiecte, lăsând astfel loc de interpretări. Ceea ce este mai grav este că Ministerul, în loc să prioritizeze reducerea dezechilibrelor de dezvoltare a infrastructurii de transport, acesta se concentrează pe proiecte de reabilitare a unor drumuri naționale în zona de sud a țării, cu epicentrul în Alexandria (județul Teleorman – n.r.). Pe cât de avantajat pare să fie județul fostului baron Dragnea, pe atât de ocolit este Sălajul nostru, chiar dacă la acest moment pârghiile politice ale puterii din zonă sunt reprezentate tot de PSD. În această situație mă văd obligat ca zilele următoare să depun un amendament care să vizeze construcția tronsonului doi al variantei ocolitoare a Municipiului Zalău, stop_coloana în condițiile în care PSD-ul nu consideră o prioritate pentru județul nostru finanțarea acestui obiectiv. Sălajul are nevoie mai mult ca oricând de un astfel de proiect, care în versiunea finală a Masterplan-ului General de Transport figurează la poziția a doua din totalul de paisprezece proiecte și care atrage după sine beneficii economice majore”, spune Lucian Bode, președintele Comisiei de Infrastructură și Transport din Camera Deputaților.

Centura a fost promisiunea promisiunilor
în campania electorală pentru Primăria Zalău

Pe 6 mai 2016 a început campania electorală pentru alegerile locale din 5 iunie anul trecut. Câștigător la Zalău a fost PSD-istul Ionel Ciunt. Toți candidații la fotoliul de primar al Zalăului (Ionel Ciunt, Radu Căpîlnașiu, Dorel Labo, Fazakas Nicolae, Gheorghe Stanciu, Cristian Lungu, Mircea Abrudan, Mirel Taloș) au promis în campania electorală că în momentul în care vor primi frâiele municipiului în mâini se vor apuca de treabă și vor munci atât de mult să vadă centura ocolitoare gata. Nu s-a întâmplat asta, chiar dacă la conducerea țării este PSD, iar la conducerea orașului este acum tot PSD.
Au mai fost și alte promisiuni, unele hazli, altele ridicole. Liberalul Radu Căpîlnașiu le promitea zălăuanilor bazin de înot în Dealul Morii și un nou cartier cu mult spațiu verde și un stadion modern.
Au fost și propuneri îndrăznețe pe lista de promisiuni electorale. Un candidat promitea ralizarea de parcări subterane, dar mai ales parcări suspendate în oraș, în timp ce un altul ne promitea planetariu și cinematograf modern 3D. Un candidat, ajuns între timp senator, Cristian Lungu, a avut o singură temă de campanie, reabiltiarea bulevardului. Din totate marile promisiuini electorale, după aproape un an de la alegerile locale nu s-a realizat niciuna.