Campionatul Național de Lupte Libere, desfășurat la Târgu Mureș la sfârșitul săptămânii trecute, a avut pe podium sportivii Clubului Sportiv Școlar (CSS) și ai Clubului Sportiv Municipal (CSM) Zalău.

Aur, argint și trei medalii de bronz au fost obținute la Campionatul Național Individual U17 și U13.

Clubul Sportiv Municipal Zalău a obținut o medalie de bronz la categoria U13, prin sportivul Iacob Rareș (categoria 40 kg) și un loc 6 la categoria 85 kilograme prin sportivul David Rus.

Clubul Sportiv Școlar (CSS) Zalău s-a întors acasă cu medalii de aur, argint și bronz.

Sportivii școlari au concurat la U17, unde Nicoleta Pașcalău a obținut locul I și medalia de aur la categoria 40 kilograme, George Prodan a obținut argintul la 48 de kilograme. Medalii de bronz au obținut David Antonie la 48 de kilograme și Sebastian Pocola la 65 de kilograme.

Locul 5, la U 17, a fost adjudecat tot de doi sportivi ai CSS Zalău, Daniel Petruș la 68 de kilograme și Denis Petruș la 71 de kilograme.

În primii 10 sportivi la lupte libere se încadrează Adrian Taloș, Antonio Derjan și Giulia Pop.

Antrenorii consacrați deja pentru rezultatele de excepție ale elevilor lor la luptele libere sunt Gheorghe Panc, Ioan Pantea și Cristian Crișan.