decembrie 5, 2025

Competitie de ciclism pentru promovare turistica

competitie-de-ciclism-pentru-promovare-turistica06_54966

Asociatia de Dezvoltare Intercomunitara Salaj Plus organizeaza, în 28 mai, cea de-a doua editie a competitiei de ciclism pe asfalt „Salaj VeloTur”. Evenimentul se doreste a fi un instrument de promovare a judetului Salaj din punct de vedere turistic. Editia din acest an a Salaj Velo Tur va avea ca punct de start si de final Complexul Arheologic Porolissum si va include ateliere educationale pe teme istorice si de cultura locala, precum si diverse jocuri si activitati de societate (vânatoare de comori, jocuri ale copilariei etc.) pentru publicul larg, urmând ca la finalul evenimentului sa aiba loc un concert sustinut de câtiva artisti locali, spun organizatorii.

Competitia face parte din circuitul competitiilor de ciclism Road Grand Tour, organizat de catre Asociatia Judeteana de Ciclism Prahova, al carei reprezentant este Alex Ciocan, un sportiv extrem de apreciat, cu o experienta de peste 20 de ani în domeniu.
Pentru a încuraja crearea de cluburi sportive judetene sau consolidarea celor deja existente si pentru cresterea vizibilitatii proiectului si a organizatorilor, vor fi selectati 30 de sportivi din Salaj, carora le vor fi acordate echipamente personalizate.
Evenimentul se va axa în principal pe promovarea celui mai cunoscut obiectiv turistic existent în Salaj, Complexul Arheologic Porolissum. Înscrierile se fac pâna în 25 mai 2017, ora 24:00, pe site-ul www.roadgrandtour.ro. Mai multe informatii gasiti si pe site-ul www.salajplus.ro.