Cei mai buni sportivi din Sălaj, premiaţi pentru rezultatele obţinute in acest an
Sportivii din Sălaj cu cele mai bune rezultate obţinute în acest an au fost premiaţi ieri, în cadrul Galei Laureaţilor 2014, eveniment organizat de Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret (DJST) Sălaj în parteneriat cu Primăria Municipiului Zalău. Totodată au fost desemnaţi şi sportivii anului care pentru al doilea an consecutiv sunt aceeaşi. Cel mai bun sportiv la disciplinele olimpice a fost desemnată atleta antrenată de Mirel Sieşan, Paula Todoran, în timp ce Călin Marincaş a primit laurii pentru cel mai bun sportiv în probele neolimpice. Totodată au mai primit distincţii şi directorii de la CSM Zalău, CSS Zalău şi LPS „Avram Iancu” Zalău, precum şi reprezentanţii presei sportive din Sălaj. Profesorul Petru Bologa a primit şi el un premiu din partea DJST Sălaj pentru rezultatele obţinute în acest an la Campionatele Naţionale destinate sportivilor veterani. Un premiu special a primit şi preşedintele Federaţiei Române de Minifotbal, zălăuanul Ioan Onicaş pentru obţinerea unui nou titlu european a echipei naţionale a României.
Printre invitaţi la eveniment s-a numărat şi primarul Zalăului care a felicitat sportivii pentru rezultatele obţinute în acest an şi totodată a explicat imporntanţa sportului în viaţa de zi cu zi.
Paula Todoran: „Sunt fericită că sunt din nou sportiva numărul unu în Sălaj”
Cea mai bună sportivă în probele olimpice, atleta Paula Todoran a declarat la finalul Galei Laureaţilor 2014 că este foarte fericită de acest nou trofeu, unul care o obligă pe viitor să conti-nue în acest mod. „A fost un eveniment foarte frumos şi vreau să felicit pe această cale organizatori pentru faptul că apreciază şi respectă valorile judeţului. Mă simt foarte fericită şi bucuroasă pentru că sunt din nou sportiva anului în judeţul Sălaj. stop_coloana Îmi doresc ca anul viitor să-mi meargă cel puţin la fel de bine ca şi în acest an. Vizez realizarea baremului pentru participarea la jocurile Olimpice din Brazilia din 2016. Sper să am susţinerea necesară pentru îndeplinirea acestui obiectiv. Pe această cale vreau să mulţumesc tuturor celor care mă susţin de-a lungul anului. Rezultatele mele nu sunt doar ale mele ci sunt şi ale antrenorului meu, profesorul Mirel Seişan pentru care îi mulţumesc că m-a adus la acest nivel”, a declarat Paula Todoran, la finalul evenimentului.
Călin Marincaş: „A fost un an bun pentru mine. Regret faptul că m-am accidentat”
Chiar dacă a obţinut titlul de cel mai bun sportiv în probleme neolimpice, Calin Marincaş are totuşi un regret, faptul că s-a accidentat. „A fost un an bun din punctul de vedere al rezultatelor. Se putea puţin mai bine dar sunt mulţumit, comparativ cu anul trecut a fost un an bun. Am totuşi un regret, faptul că m-am accidentat şi România nu a mai participat la Modialul din Egipt. Importan este de acum înainte să-mi revin şi să mă pot antrena normal pentru că în martie anul viitor avem prima competiţie”, a declarat Călin Marincaş.
