iunie 18, 2026

Bărbat din Jibou, reținut după ce a încălcat de două ori ordinul de protecție

politia-romana-3

Un bărbat în vârstă de 37 de ani, din Jibou, a fost reținut pentru 24 de ore de polițiști, fiind cercetat pentru săvârșirea a două infracțiuni de încălcare a ordinului de protecție.

Potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul de Poliție Județean Sălaj, primul incident a avut loc în seara zilei de 16 iunie, în jurul orei 22:30. Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Jibou au fost alertați prin Sistemul de Monitorizare Electronică după ce a fost generată o notificare de apropiere a bărbatului de locuința soției sale.

Pe numele acestuia era emis un ordin de protecție care îi interzicea să se apropie la mai puțin de 100 de metri de femeie și de locuința acesteia. Ajunși la fața locului, oamenii legii l-au identificat pe bărbat chiar în fața porții imobilului, constatând încălcarea măsurilor dispuse de instanță.

La mai puțin de 24 de ore distanță, pe 17 iunie, în jurul orei 11:30, polițiștii au fost sesizați cu privire la o nouă alertă de apropiere. Verificările efectuate au confirmat că bărbatul se afla din nou în apropierea locuinței femeii, încălcând pentru a doua oară ordinul de protecție.

În urma activităților desfășurate și a probatoriului administrat, polițiștii au dispus măsura reținerii pentru 24 de ore. Acesta urmează să fie prezentat procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Jibou, pentru dispunerea unor eventuale măsuri preventive.

Polițiștii reamintesc faptul că încălcarea ordinelor de protecție reprezintă infracțiune și este sancționată conform prevederilor legale.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *