AUR vrea să scape firmele mici de analiza de risc la securitatea fizică
O inițiativă legislativă depusă în Parlament vizează reducerea birocrației și a costurilor pentru micile afaceri din România. Proiectul, inițiat de deputatul AUR de Sălaj, Lucian Mușat, propune exceptarea microîntreprinderilor de la obligația realizării analizei de risc la securitatea fizică.
Potrivit inițiatorului, măsura urmărește corectarea unei inechități majore din legislația actuală, care tratează în mod similar firmele mici și marile companii în ceea ce privește obligațiile administrative.
În prezent, analiza de risc la securitatea fizică reprezintă o obligație legală pentru toate firmele, indiferent de dimensiune. Un astfel de document este realizat o dată la trei ani și implică tarife cuprinse între 700 și 1000 de lei.
Proiectul legislativ propune completarea Legii nr. 333/2003, prin introducerea unui prag de cifră de afaceri sub care firmele vor fi scutite de această obligație. Concret, societățile cu o cifră de afaceri de până la 100.000 de euro nu ar mai fi obligate să efectueze analiza de risc. Inițiatorul menționează că, în contextul unei eventuale majorări a plafonului pentru microîntreprinderi la 250.000 de euro, numărul beneficiarilor ar putea crește semnificativ.
„După ce am depus legea prin care dorim impozitarea corectă a salariilor part-time, dar și a ridicării plafonului de micro-întreprinderi la 250.000 de euro, față de 100.000 de euro cât este astăzi, venim în ajutorul antreprenorilor cu încă o lege care îi va degreva de un proces costisitor și inutil pentru micile afaceri românești. Eliminăm analiza de risc la securitate fizică pentru societățile cu o cifră de afaceri de până în 100.000 de euro, urmând ca, odată ce plafonul de micro-întreprinderi să fie ridicat la 250.000 de euro, numărul firmelor care ar beneficia de eliminarea analizei de risc la securitate fizică să fie mult mai mare”, a declarat deputatul AUR, Lucian Mușat.
Reprezentanții AUR susțin că legislația actuală este depășită și nu mai reflectă realitățile economice din România, unde majoritatea firmelor sunt microîntreprinderi. Aplicarea unor obligații costisitoare în mod uniform ar descuraja inițiativa economică și ar pune presiune suplimentară pe antreprenori.
Prin această inițiativă, partidul își propune să simplifice cadrul legislativ, să reducă povara administrativă și să contribuie la crearea unui mediu de afaceri mai echitabil, adaptat nevoilor reale ale economiei românești.
