decembrie 5, 2025

Au fost trei zile de targ al tradițiilor la Zalău, cu iz de balci pe alocuri

imagine-articol1_44945

Centrul Zalăului a fost ocupat de vineri până duminică de târgul organizat sub genericul “Produs de Cluj”. Este a II-a oară câns orașul găzduiește această manifestare organizată de Asociația “Produs de Cluj”, cu sprijinul Primăriei din Zalău și Consiliul Județean Cluj și care își propune să promoveze produse tradiționale și obiecte meșteșugărești din zona Transilvaniei. Alături de clujeni și-au făcut prezența și producători din județele Sălaj, Maramureș și Bihor.

Produse eco pline de coloranți

Peste tot, sau aproape peste tot, ieșeau izbitor la vedere afișe pe care scria “produse tradiționale” sau “produse eco”, “produse ca la mama acasă”. Nu vreau să vorbesc cu păcat, dar tare mă tem că multe dintre produsele expuse erau numai “vopsite” cu eco sau tradițional. De pildă, am cumpărat un pahar de suc de mere. Producătorul nu m-a putut convinge nici pe mine, nici pe alți cumpărători că sucul de mere nu conținea și zahăr. Dar am lăsat după producător, admițând că sucul este natural. Să nu mai vorbim de tarabele cu turtă dulce, unde produsele erau vopsite în mai multe culori, ori de torturile și prăjiturile expuse, colorate și ele, adesea strident cu coloranți. Chiar, coloranții nu conțin E-uri?
Am văzut totuși și produse naturale-naturale. Un producător din Turda expunea ulei din floarea soarelui ori din semințe de dovleac presate la rece. Un alt producător expunea și garanta miere de albine după “rețetă din tată-n fiu”. O firmă din Șimleu Silvaniei, care are deja cinci produse atestate tradițional, expunea specialități din carne, iar o altă firmă din Cluj te îmbia cu produse tradiționale din lapte și carne (brânză de burduf – 30 lei pe kilogram, slănină afumată – tot 30 de lei pe kilogram). Dacă produsele alimentare procesate te mai puneau și pe gânduri, fructele și legumele îți dădeau mai multă încredere în înscrisurile de pe afișe: mere ecologice, prune uscate, tot ecologice, ridichi cultivate în același sistem ecologic.

De la original la …kitsch

Meșteri populari, dar și nepopulari, au fost destui. Unii expuneau produse cu un pronunțat iz de originalitate, alții produse confecționate în serie, stop_coloana iar alții kitsch-uri câte încăpeau pe tarabă. Aduse din Cavnic, județul Maramureș, obiectele din sticlă confecționate artizanal au făcut ca mulți curioși să se înghesuie la taraba cu pricina. Produsele din sticlă din Turda erau faine și ele, dar se vedea de la o poștă că sunt fabricate în serie și asemenea obiecte găsești în toate magazinele. Blănurile, cojoacele, curelele, brâurile și vestele confecționate artizanal la Mintiu Gherlei au fost apreciate de vizitatori, dar, timp de vreun sfert de ceas, cât m-am învârtit pe lângă stand, n-am văzut pe nimeni cumpărând. Prețurile sunt de vină, spuneau vizitatorii. Oale din lut, păpuși tradiționale (?!), icoane, care de care mai dătătoare de mântuire, brelocuri, bijuterii, găseai mai la tot pasul.

Distracție plătită scump

Muzica populară și programele pentru copii au dat atmosferă târgului, iar cei prezenți s-au ales cu trei zile de spectacol. Au fost prezente nume mari ale muzicii populare sălăjene, dintre care nu putem să nu-i amintim pe Rodica Pop Seling, Ileana Domuța Mastan și Vasile Coca.
Chiar dacă târgul a fost mai sărăcios decât anul trecut, iar lumea nu a “tras” cum o face la Zilele Zalăului, vremea bună i-a scos pe zălăuani din casă, măcar să vadă ce are târgul de oferit. Interesant pentru copii a fost atelierul de sculptură în fructe și legume. Însă cel mai mare succes l-a avut parcul de distracții. Părinții n-au scăpat ieftin. Două minute cu mașinuța au costat 7 lei. Cu alte cuvinte, la fiecare secundă au zburat din buzunar câte cinci bani.
Au fost mulți la târg și romii cerșetori, care au cules de la vizitatorii cu sensibilitate nejustificată ce le-a rămas după ce au dat bani grei pe nimicuri, pe tiribombe și pe mici cu trei lei bucata.