Ăsta e Zalăul! Victorie fantastică la Târgu Jiu pentru echipa lui Tadici

HC Zalău a dat peste cap toate pronosticurile miercuri, în partida de la Târgu Jiu, reușind un meci fantastic împotriva gorjencelor, la finalul căruia s-au impus cu un categoric 33 – 25, după ce a condus și la pauză cu 14 – 5. Gheorghe Tadici și-a motivat foarte bine jucătoarele, iar acest lucru s-a văzut încă din debut, Zalăul având un început de meci „ca din tun”. Fostul selecționer a trimis-o pe Vintilă inter dreapta și a lăsat-o pe Bălăcean în centru, o formulă ce a dat roade încă din startul partidei. Andreea Nastasă a fost magnifică în poartă, iar tabela a arătat 4 – 0 în favoarea Zalăului după primele cinci minute. HC Zalău și-a dat seama rapid că este un meci „de totul sau nimic” și nu i-a dat nicio șansă formației gazdă, care a fost aproape inexistentă în prima parte.
După revenirea de la cabine, unde Zalăul a intrat cu plus nouă, CSM Târgu Jiu a dat semne de revenire în primele minute, apropiindu-se la 14 – 7. A fost doar o „momeală” aruncată de echipa zălăuană, care și-a reluat rapid recitalul. Nastasă și-a continuat forma bună în poartă, iar pe atac, Emilija Lazic și Alexia Niță nu au iertat nimic.
Liviu Andrieș, antrenorul gorjencelor, a încercat în repetate rânduri să-și readucă echipa în joc, dar elanul Zalăului nu a mai putut fi orpit până la final. Diferența a fost de opt goluri, dar Zalăul a condus chiar și cu 12 goluri în partea secundă.
Pentru echipa lui Tadici este o victorie extrem de importantă, poate chiar victoria sezonului, una care o readuce pe locul 10, poziție ce-i permite menținerea în Liga Florilor fără prezența la baraj. HC Zalău are acum 21 de puncte, un avans de două lungimi față de CSM Târgu Jiu, care a coborât pe locul 11. În runda următoare, ultima a sezonului, HC Zalău va primi vizita echipei SCM Râmnicu Vâlcea, iar CSM Târgu Jiu va evolua în deplasare, la Gloria Bistrița-Năsăud. Meciul dintre HC Zalău și formația vâlceană este programat sâmbătă, 17 mai, de la ora 15:00, în Sala Sporturilor „Gheorghe Tadici”.