31 de persoane și-au pierdut viața și alte 184 au fost ranite grav. 18 la suta din accidente au fost din cauza șoferilor bauți

171 de accidente de circulație grave s-au produs pe raza județului Salaj în perioada 1 ianuarie – 30 noiembrie, în urma carora 31 de persoane și-au pierdut viața și alte 184 au fost ranite grav, informeaza Inspectoratul Județean de Poliție.
Din analiza de risc rutier rezulta ca una din cauzele concurente care genereaza accidente rutiere grave o constituie conducerea autovehiculelor pe drumurile de catre persoane aflate sub influența bauturilor alcoolice. 31 din cele 171 de evenimente rutiere grave, soldate cu trei morți și 31 de raniți grav, s-au produs din cauza faptului ca șoferii implicați în accidente se aflau sub influența bauturilor alcoolice. Rezulta ca în 18 la suta din accidentele grave înregistrate anul acesta a fost vorba de șoferi care au condus bauți. De cele mai multe ori, aceștia comit frecvent încalcari ale normelor de circulație rutiera, conduc cu viteza excesiva, se angajeaza în depașiri neregulamentare, astfel punând în pericol siguranța participanților la trafic.
De asemenea, în perioada menționata, tot pe linie de alcool, polițiștii rutieri au constat 114 infracțiuni și au suspendat 147 permise de conducere. stop_coloana

Polițiștii salajeni „colinda” cu etilotestul toata saptamâna

Inspectoratul Județean de Poliție anunța ca polițiștii rutieri salajeni au saptamâna aceasta ca obiectiv depistarea și sancționarea persoanelor aflate sub influența bauturilor alcoolice care conduc pe drumurile publice, atât în mediul urban cât și în cel rural, precum și sancționarea șoferilor și pasagerilor pentru neutilizarea centurii de siguranța.
Acțiunile se vor desfașura cu efective marite, de lucratorii de poliție rutiera, precum și de lucratorii de la secțiile de poliție rurala desemnați sa desfașoare activitați pe linie de circulație rutiera.