Ajutor de minimis pentru producătorii ecologici
În şedinţa de Guvern de joi a fost aprobată Hotărârea privind acordarea de ajutoare specifice pentru sectorul de agricultură ecologică. Proiectul de hotărâre a fost întocmit de Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale şi se intitula “Ajutor specific, compensatoriu acordat exploataţiilor vegetale înregistrat în sistemul de agricultură ecologică, plăţi suplimentare”. Bugetul total estimat al schemei este de 10.600.000 de lei, iar numărul estimat al beneficiarilor se ridică la 9.600 de producători. Sălajul are 615 producători ecologici. Ajutorul de minimis se acordă beneficiarilor care în anul de cerere 2013 îndeplinesc condiţiile de eligibilitate prevăzute de Ministerul Agriculturii. Durata schemei este de la 1 octombrie la 31 decembrie 2014.
Valoarea ajutorului de minimis
Fondurile care se alocă sunt distribuite astfel: exploataţiile cuprinse între 0,30 hectare şi cinci hectare vor primi 1.180 de lei pe exploataţie. Exploataţiile cuprinse între cinci hectare şi 20 de hectare vor primi 845 de lei pe exploataţie. Valoarea totală care se acordă unui beneficiar, indiferent de numărul exploataţiilor, nu poate depăşi 15.000 de euro.
Acte necesare
Beneficiarii vor completa şi vor depune cerere tip de solicitare a ajutorului de minimis la Centrul judeţean al Agenţiei de Plăţi şi Intervenţie în Agricultură (APIA) de pe raza terito-riului unde se află exploataţia. Actele necesare la depunerea cererii sunt: copie de pe buletinul de identitate, copie de pe certificatul de înregistrare eliberat de oficiul registrului comerţului, copie de pe contractul încheiat de producător cu un orga-nism de inspecţie şi copie de pe certificatul de producător.
