AJOFM iI instruieşte gratis pe şomeri să devină ce vor ei, numai că după cursuri tot şomeri răman
Din Raportul de activitate pe anul 2016 prezentat ieri de Agenţia Judeţeană de Ocupare a Forţei de Muncă Sălaj rezultă că în programele de formare profesională organizate de agenţie au fost cuprinşi 145 de şomeri, din care 106 femei.
O parte din cursurile începute la sfârşitul anului trecut sunt încă în derulare. În total, au fost organizate 9 cursuri de formare profesională în meseriile: agent de securitate, competenţe informatice, frizer – coafor, manichiurist pedichiurist, inspector în resurse umane, lucrători în comerţ şi ospătar.
Toate bune şi la locul lor. Numai că pe piaţa muncii agenţii economici cer strungari, sudori, mecanici, frezori, ceea ce şcolile profesionale le oferă prea puţin la ora actuală.
„Şomajul” a vrut să instruiască şi strungari, dar n-a avut pe cine
L-am întrebat pe Ioan Ionel Mureşan, directorul AJOFM Sălaj, care sunt criteriile după care se organizează cursurile de formare profesională şi de ce nu se organizează cursuri şi pentru meseriile cerute stringent pe piaţa muncii. stop_coloana
Mureşan a explicat că aceste cursuri se organizează după o prealabilă chestionare cu formulare a şomerilor şi în funcţie de opţiunile lor se organizează astfel de cursuri.
Directorul Mureşan mai spune că a încercat să organizeze cursuri de pregătire profesională pentru cerinţele pieţei muncii din Sălaj (strungari, sudori etc), dar rezultatele nu au fost cele scontate. Prea puţini şomeri au optat pentru astfel de meserii, încât nu se justifica deschiderea unui astfel de curs de formare profesională.
Directorul AJOFM recunoaşte că e criză de forţă de muncă în judeţul nostru şi că există anumite meserii „pe cale de dispariţie”. El este de părere că agenţii economici şi-ar putea pregăti propria forţă de muncă la locul de muncă, în funcţie de necesităţi. Ar fi o soluţie pe termen mediu.
