A venit factura pe pandemie. România pierde procesul cu Pfizer și are de plată 600 de milioane de euro
România se confruntă cu o notă de plată uriașă, după ce a pierdut procesul cu gigantul farmaceutic Pfizer, într-un litigiu legat de achiziția de vaccinuri anti-COVID. Decizia instanței obligă statul român să achite aproximativ șase sute de milioane de euro pentru doze contractate în plină pandemie, dar pe care ulterior a refuzat să le mai preia.
Povestea începe în perioada critică a crizei sanitare, când statele europene, inclusiv România, au semnat contracte pentru cantități mari de vaccinuri, în încercarea de a asigura protecția populației. La acel moment, strategia era una de siguranță: mai bine în exces decât insuficient.
Doar că realitatea s-a schimbat rapid. Odată cu scăderea numărului de cazuri și diminuarea interesului pentru vaccinare, autoritățile române au ajuns în situația de a avea stocuri suficiente și cerere în scădere. În acest context, statul a decis să nu mai onoreze integral contractul și să renunțe la o parte semnificativă din dozele comandate.
Decizia nu a rămas fără consecințe. Compania farmaceutică a apelat la instanță, invocând încălcarea obligațiilor contractuale. Judecătorii au dat dreptate producătorului, considerând că România nu a avut un temei legal suficient pentru a renunța unilateral la acordul semnat.
Argumentele legate de schimbarea contextului epidemiologic sau de lipsa necesarului nu au fost considerate suficiente pentru anularea obligațiilor asumate. Practic, instanța a stabilit că un contract semnat în condiții de criză rămâne valabil chiar și după ce urgența a trecut.
Suma pe care România trebuie să o plătească – șase sute de milioane de euro – este una considerabilă, bani care vor pune presiune suplimentară pe bugetul public. În plus, există posibilitatea ca valoarea totală să crească prin adăugarea dobânzilor și a altor costuri asociate procesului.
Instanța din Bruxelles obligă acum statul român să preia aproape 29 de milioane de doze de vaccin și să plătească 564.341.953,50 euro plus dobânzi, ceea ce înseamnă aproximativ șase sute de milioane de euro. Decizia nu este definitivă.
