A inceput inscrierea elevilor in clasa pregătitoare şi clasa I
Prima etapă a înscrierii elevilor în învăţământul primar a început de ieri şi va dura până pe 13 martie. Părinţii copiilor de şase ani trebuie să îi înscrie pe aceştia în clasa pregătitoare. Înscrierile se fac online sau la şcoala pe care părinţii o aleg, între orele 10.00 – 20.00, precum şi în zilele de sâmbătă până la ora 13.00. Copiii care împlinesc şase ani după 1 septembrie 2015 şi pe care părinţii vor să îi înscrie în clasa pregătitoare trebuie să susţină evaluarea dezvoltării psihosomatice. De asemenea, copiii care împlinesc vârsta de şapte ani până la data de 31 august 2015 şi care nu au făcut clasa pregătitoare pot fi înscrişi, la cerere, direct în clasa I. Pot beneficia de această excepţie şi copiii care împlinesc 7 ani în perioada 1 septembrie – 31 decembrie 2015, dacă evaluarea dezvoltării psihosomatice atestă pregătirea pentru parcurgerea cu succes a clasei I. Înscrierea se poate face în clasele I deja existente, pe locurile disponibile.
În această perioadă trebuie să îşi înscrie copiii şi părinţii care aleg şcoala de circumscripţie, dar şi cei care merg către altă şcoală decât cea la care sunt arondaţi. Toţi copiii ai căror părinţi cer înscrierea în clasa pregătitoare la şcoala de circumscripţie vor fi înmatriculaţi la şcoala cerută. Pe locurile libere sunt înmatriculaţi copiii care provin din alte circumscripţii şcolare, inclusiv din alte localităţi. Părintele poate solicita ca locul la şcoala de circumscripţie să fie rezervat pentru eventualitatea în care copilul nu este înscris la şcoala pentru care părintele a făcut opţiunea. În situaţia în care, într-o şcoală, numărul cererilor de înscriere primite de la părinţi cu domiciliul în afara circumscripţiei şcolare este mai mare decât numărul de locuri libere, vor fi aplicate criterii de departajare.
Pe 20 – 21 martie se va afişa în şcoli şi pe site-ul ISJ Sălaj lista copiilor înscrişi, după prima etapă. stop_coloana Un copil nu poate fi înscris la mai multe şcoli. În cazul în care aplicaţia informatică arată că elevul a mai fost înscris la o altă şcoală, dosarul nu va mai fi acceptat la a doua şcoală şi rămâne valabilă opţiunea deja asumată pentru prima şcoală, potrivit metodologiei de organizare a înscrierilor în clasa pregătitoare.
20 de centre de evaluare psihosomatică în Sălaj
Părinţii care solicită evaluarea psihosomatică a copiilor vor lua legătura cu secretariatul Centrul Judeţean de Resurse şi Asistenţă Educaţională (CJRAE) Sălaj, la numărul de telefon 0360.566.131, în vederea programării pentru evaluare până pe 11 martie, de luni până joi în intervalul orar 9.00 – 15.00, vinerea între 9.00 – 14.00. Evaluarea se poate realiza în unul dintre cele 20 de centre de evaluare stabilite la nivelul judeţului. Lista centrelor se găseşte pe site-ul ISJ Sălaj (www.isjsalaj.ro) la secţiunea “Înscriere în învăţământul primar 2015”.
În ziua evaluării dezvoltării psihosomatice, părinţii trebuie să prezinte membrilor comisiei de evaluare o adeverinţă de la medicul de familie sau medicul specialist pe care să fie menţionat “clinic sănătos”, “apt pentru şcolarizare” şi vor completa o cerere pentru evaluare, cerere ce va fi pusă la dispoziţia părintelui de către membrii comisiei în ziua evaluării. Evaluarea se va face în prezenţa părinţilor. Aceştia vor primi în scris rezultatul, care nu poate fi contestat.
