Procurorii fac dezvăluiri in cazul şantajiştilor David Pintea şi Flavius Pop
David Pintea a pretins sub ameninţare „despăgubiri” 5.000 de euro unui bărbat pentru că a avut o relaţie cu iubita lui când el era în închisoare
Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Sălaj au adus lămuriri în cazul zălăuanilor Pintea David şi Flavius Pop, săltaţi din trafic de „mascaţii” de la poliţie vi-neri la amiază. Pintea David şi Flavius Pop au fost arestaţi prevenitv sâmbătă pentru 30 de zile. Celor doi li se impută fapte de şantaj şi complicitate la şantaj.
Rechizitoriul procurorilor arată că un bărbat a fost ameninţat luni, 18 mai, cu bătaia de către Pintea Da-vid. Ameninţările lui David au ajuns să se materializeze în faţa localului Paty Bar – Vegas din cartierul Dum-brava. După o serie de ameninţări, Pintea David l-a strâns de gât pe bărbatul cu care avea „treabă” cu centura de siguranţă a autovehiculului. Apoi i-a pretins suma de mi-nim 5.000 de euro ca să îl ierte pentru faptul că în perioada în care David Pintea se afla în închisoare, bărbatul a avut o relaţie de prietenie cu iubita acestuia. stop_coloana
La patru zile distanţă de la evenimente, David Pintea a fost prins şi încătuşat vineri în plină stradă, în zona sensului giratoriu de lângă Sala Sporturilor. Asupra lui David s-a des-copeirt şi suma de 1.000 de euro.
Flavius Pop, complicele lui David Pintea, a fost luat pe sus de poliţişti tot atunci de la o masă de pe terasa benzinăriei OMV din apropierea locului de unde a fost prins şi David. Lui Flavius – şi el arestat preventiv – i se impută că a fost cel care a avut rol de om de legătură între David şi bărbatul şantajat.
Cei doi riscă pedepse cu închisoare între 6 luni şi 5 ani de închisoare.
