decembrie 5, 2025

Premiantii la olimpiade vor fi admisi la Academia de Politie fara examen scris

premiantii-la-olimpiade-vor-fi-admisi-la-academia-de-politie-fara-examen-scris06_58743

Toti cei care au obtinut în timpul liceului premii sau mentiuni la olimpiadele nationale si internationale nu mai trebuie sa sustina examen scris pentru a fi admisi la Academia de Politie, arata regulamentul privind organizarea si desfasurarea concursului de admitere la Academia de Politie ”Alexandru Ioan Cuza” în 2018. Ei vor fi supusi doar evaluarii medicale si evaluarii performantei fizice. 

rn

"Candidatii care în perioada studiilor liceale au obtinut distinctii (premiile I, II, III, mentiune) la olimpiadele scolare internationale recunoscute de Ministerul Educatiei Nationale beneficiaza de dreptul de a se înscrie, fara sustinerea probelor scrise de evaluare a cunostintelor, pe locurile finantate de la bugetul de stat, daca au fost declarati „apt” sau, dupa caz, „promovat”, la probele eliminatorii si îndeplinesc celelalte conditii legale si criterii specifice pentru admiterea în institutiile de învatamânt ale M.A.I", se arata în textul preluat de Mediafax din regulament.
Aceeasi prevedere se aplica si copiilor politistilor si personalului militar ranit sau decedat într-un accident de munca.
Potrivit regulamentului privind organizarea si desfasurarea concursului de admitere la Academia de Politie ”Alexandru Ioan Cuza” în 2018, publicat pe site-ul institutiei, concursul de admitere la Facultatea de Politie, Facultatea de Politie de Frontiera, Facultatea de Jandarmi va avea loc în perioada 31 iulie – 24 august 2018.
Concursul are doua etape: proba eliminatorie care consta în evaluarea medicala si evaluarea performantei fizice si probele scrise.