Cristian Lungu cere socoteala ministrilor pentru autostrada
In prima sa interpelare, senatorul PMP de Salaj Cristian Lungu, proaspat intrat in Parlament, cere socoteala ministrilor Transporturilor si de Finante cu privire la stadiul lucrarilor la autostrada Transilvania, pe tronsonul Suplacu de Barcau – Bors – Oradea.
“Autostrada A3 este un proiect în constructie de 15 ani, Guvernul Adrian Nastase fiind cel care a semnat contractul cu Bechtel, si a emis HG 224/2006, a carei Nota de fundamentare nu si-a asumat-o. Contractul a fost reziliat zece ani mai târziu, când sef al CNADNR era Mircea Pop, iar ministrul Transporturilor era Dan Sova. La acea data, compania americana ar fi trebuit sa fi terminat 415 kilometri de autostrada. Un Raport al Ministerului Finantelor Publice din decembrie 2016 evalueaza pagubele suferite de statul român, prin acest contract cu Bechtel, la 526 de milioane de euro, un prejudiciu colosal ca urmare a modului în care s-a negociat si a fost derulat acest contract într-un deceniu. 40 de milioane de euro constituie doar avansul acordat si nerecuperat, iar restul de 116,829 milioane de euro reprezinta majorarile de întârziere sub forma de pierderi la Bugetul de stat. In mai 2015 a fost semnat un nou contract de catre Asocierea Corsan – Corviam Construccion – SA & SC Consinit SRL & SC Road Consulting & Design Solution SRL & SC Via Design SRL pentru circa 701 milioane de lei (fara TVA). Însa si acest contract a fost reziliat în noiembrie 2016”, spune Cristian Lungu in interpelarea depusa ieri la Senat.
Politicianul salajean atrage atentia asupra unui alt aspect, si mai problematic, in opinia sa.
“Ceea ce este mai îngrijorator însa sunt daunele care nu sunt prinse în acest raport al Ministerului Finantelor Publice si anume faptul ca lucrarile realizate doar pe jumatate pe cei 64 de kilometri, între Suplacu de Barcau si Bors, au fost parasite. “n acest context ele s-au degradat în timp, iar acum alte zeci de milioane de euro sunt necesare pentru refacerea structurilor de beton crapate si a armaturilor ruginite. Tronsonul Suplacu de Barcau – Bors – Oradea al Autostrazii Transilvania a fost finalizat doar în proportie de putin peste 50%”, spune Cristian Lungu.
Senatorul a cerut de la cei doi ministri, Viorel Stefan si Alexandru Razvan Cuc, raspunsuri clare cu privire la trei aspecte. Vrea sa stie daca a fost prins sau nu în bugetul de cheltuieli pe anul 2017 tronsonul Suplacu de Barcau – Bors – Oradea al Autostrazii Transilvania, iar daca da, ce suma a fost alocata pentru finalizarea acestui proiect si când estimeaza ministerul relicitarea tronsonului.
