decembrie 5, 2025

Aveti 400 de lei pentru masa de Craciun?

aveti-400-de-lei-pentru-masa-de-craciun0_53593

Dincolo de spiritul sarbatorilor, Craciunul presupune, pentru majoritatea, cheltuieli semnificative. Mai bine de un sfert din bugetul lunii decembrie al unei familii se duce, in mod sigur, pe cumparaturile necesare pregatirii mesei de Craciun.
Salajenii tin la traditie asa ca nu vor lipsi, de pe mesele lor, mancarurile traditionale: carnati, sarmale, friptura, piftie, ciorba, cozonac. Se mai adauga vinul, prajiturile, fructele. La un calcul simplu, costurile se apropie usor de patru sute de lei, daca ne orientam catre produsele ieftine, dar suma difera in functie de locul unde alegem sa facem cumparaturile.
Am aruncat o privire in magazinele din Zalau sa vedem cam cat scoatem din buzunare pentru a pregati o masa de Craciun decenta.
Pentru aperitivul traditional, costurile pot ajunge pâna la 100 de lei, daca va cumparati aproximativ 500 de grame de toba, caltabos, sunca, cârnati, lebar, si 200 de grame de telemea. Pentru o portie de 10 oua umplute, se mai adauga aproximativ 20 de lei, iar o portie de salata de boeuf poate costa pâna la 40 de lei daca socotim banii cheltuiti pentru morcovi, cartofi, mazare, piept de pui si toate celelalte necesare.
Carnatii costa intre 25 si 45 de lei kilogramul, iar carnea de porc se vinde cu preturi care pornesc de la 14 lei.
Cozonaci gasim cu 6 lei, la unele brutarii locale, dar si cu 25 de lei. Daca preferati specialitatile italiene (pannetone), pretul urca la 35 – 70 de lei. stop_coloana
Prajiturile, pentru gospodinele care nu mai au timp sau nu vor sa se se complice, costa intre 30 si 50 de lei kilogramul, depinde de sortiment.
Vinul, alb sau rosu, costa aproximativ sase lei litrul, dar pretul poate urca, in functie de sortiment sau de crama de unde il cumparati. Puteti lua si vin imbuteliat din magazine. Specialistii recomanda sa ne orientam catre vinurile care costa cel putin 15 – 20 de lei sticla, pentru a nu avea surprize neplacute. Un litru de palinca se vinde cu aproximativ 20 – 25 de lei.
In cazul fructelor, preturile difera de la un magazin la altul. Portocale gasim cu 1,8 lei in unele magazine, dar si cu 5 lei in alte magazine. Bananele costa intre 3 lei si 6 lei, cele ecologice.
Rosiile costa intre 4 si 7 lei kilogramul, iar varza murata se vinde in piata cu aproximativ 3 lei kilogramul.
Tragem linie, adunam si constatam ca masa de Craciun, nu foarte imbel-sugata, dar nici saracacioasa, ne costa aproximativ patru sute de lei. Cu brad, bomboane, cadouri pentru cei dragi, trebui sa mai scoatem bani seriosi pentru Craciun. Fiecare cat are. Dar merita!