CS Volei Municipal a aflat cu cine va juca in Cupa Romaniei

Vicecampiona va avea de jucat în sferturi cu Unirea Dej. Partida se va juca tur-retur pentru a se stabili formatia care merge mai departe în competitie
Cupa României a devenit specialitatea casei la Volei Municipal Zalau, competitie pe care gruparea de sub Meses a câstigat-o în ultimii doi ani. Practic, aceasta competitie este cel mai scurt drum catre un trofeu, care asigura si o calificare în cupele europene. Si în sezonul 2016 – 2017, vicecampioana României este printre favorite la câstigarea trofeului, Zalaul urmând sa intre direct în sferturi. În aceasta faza, Adrian Feher si colegii sai se vor duela cu Unirea Dej, adversar pe care si l-au aflat la finele saptamânii trecute, dupa disputarea jocurilor din prima faza. În sferturi, gruparea de pe Somes a avut un meci greu si s-a impus cu 3 – 2 în fata celor de la Caransebes, astfel ca a obtinut biletul pentru etapa urmatoare în care va întâlni vicecampioana României. Partidele din sferturi sunt programate în sistem tur-retur, pe 16 si 23 noiembrie, primul joc urmând a avea loc la Dej. Sa mai spunem ca din acest sezon, semifinalele se vor disputa tur-retur pe 25 ianuarie si 5 februarie 2017, în timp ce finala va avea loc pe teren neutru.
Iata rezultatele din prima faza:
Stiinta Bacau – Tricolorul Ploiesti 1 – 3 (-21, -17, 24, -21)
Unirea Dej – CSV Club Caransebes 3 – 2 (-18, -27, 26, 11, 7)
VCM LPS Piatra Neamt – “U” Cluj 3 – 1 (25, 18, -17, 23)
CSM Bucuresti – Steaua Bucuresti – amânat
În sferturi vor avea loc urmatoarele partide:
VCM LPS Piatra Neamt – Explorari Baia Mare, Unirea Dej – Volei Municipa Zalau, Tricolorul Ploiesti – SCMU Craiova. Arcada Galati va juca cu învingatoarea dintre CSM Bucuresti si Steaua Bucuresti.