Viitorul Zalău, pierde in faza zonală a juniorilor C
Echipa antrenată de Bogdan Bărnuţiu a pierdut ambele jocuri din grupă şi a părăsit prematur competiţia de la Cluj-Napoca
Încă o dată, nivelul scăzut al fotbalului juvenil din Sălaj a ieşit la iveală la faza zonală a juniorilor C de la Cluj-Napoca, unde a participat şi Viitorul Zalău, campioană judeţeană la această categorie de vârstă.
După ce Sportul Şimleu la juniori E şi CS Atletic Zalău la juniori D nu au emis mari pretenţii, nici Viitorul nu a făcut faţă competiţiei de la juniori C, unde a întâlnit echipe ce au provenit din campionate mult mai puternice.
Acest lucru s-a văzut din primul meci, în care Viitorul s-a duelat cu LPS Satu Mare, iar formaţia antrenată de Bogdan Bărnuţiu nu a putut ţine piept cu adversara, astfel că a pierdut la scor de neprezentare.
Şansele la calificarea în finală au devenit minime încă din primul meci, dar Viitorul a dorit să lase o impresie bun în partida cu Academia Gloria Bistriţa. De data aceasta şi adversarul întâlnit a fost cam de nivelul sălăjenilor, iar meciul a fost echilibrat.
stop_coloana Chiar dacă a avut mai mult momente bune, campioana Sălajului a pierdut la limită şi astfel a terminat pe ultimul loc în grupă.
Finala fazei zonale de la Cluj-Napoca s-a disptuat între Ardealul Cluj şi LPS Satu Mare, iar clujenii au câştigat la o diferenţă de cinci goluri şi s-au calificat în etapa semifinală.
Rezultatele fazei zonale de la Cluj-Napoca:
Grupa A:
Ardealul Cluj – CSS 2 Baia Mare 4 – 1
CSS 2 Baia Mare – LPS CSS Bihorul Oradea 2 – 0
LPS CSS Bihorul Oradea – Ardealul Cluj 2 – 4
Grupa B:
LPS Satu Mare – Viitorul Zalău 3 – 0
Viitorul Zalău – Academia Gloria Bistriţa 1 – 2
Academia Gloria Bistriţa – LPS Satu Mare 0 – 6
Finala: Ardealul Cluj – LPS Satu Mare 5 – 0
