decembrie 5, 2025

Juniorii republicani au caştigat eroic, la Reghin

imagine-articol0_48115

Deşi a deplasat un lot foarte tânăr, gruparea de sub Meseş a câştigat pentru prima dată pe teren străin,unde a avut puterea să revină, chiar dacă a fost condusă cu 2 – 0


Dacă la meciul din etapa trecută a avut la dispoziţie mai mulţi juniori de la prima echipă, iar aici am putea să-i enumerăm pe Alexandru Flueraş, Sergiu Bercean, Răzvan Meleg sau Vlad Tohat, pentru partida din deplasarea de la Reghin, antrenorul Alexandru Pop a schimbat liniile. Ce-i drept, tot sâmbătă, echipa de seniori a susţinut ultimul meci din tur, la Sighetu Marmaţiei, iar cei enumeraţi mai sus au făcut deplasarea cu echipa mare. În aceste condiţii, juniorii republicani s-au deplasat cu mulţi copii, chiar şi din 2001, iar şansele unui rezultat pozitiv au fost extrem de mici, chiar dacă adversara a fost mai modestă, este vorba de Liceul Tehnologic din Reghin.

Încă din primul minut, FC Zalău s-a văzut condusă, dar putea egala după câteva minute, însă mingea şutată de Denis Chiş a lovit bara porţii adverse. Pe o contră, echipa din Reghin şi-a majorat diferenţa, iar zarurile păreau aruncate. Însă, tinerii jucători pregătiţi de Alexandru Pop au avut o tresărire de orgoliu şi au revenit în joc înainte de pauză, când Sergiu Horvat a marcat din centrarea lui Tomas Ilyes. Acest gol a dat curaj zălăunilor, care în partea secundă a egalat prin Bogdan Lazăr, cel care a revenit după o absenţă îndelungată. FC Zalău nu s-a mulţumit doar cu un egal, astfel că a forţat o victorie pe care a obţinut-o în ultimul sfert de oră. stop_coloana La capătul unei faze lucrate excelent între Ilyes Tamas, Radu Rad şi Denis Chiş, ultimul a finalizat cu gol, iar FC Zalău a reuşit o victorie mare, prima din acest sezon pe teren străin.
“Mă bucur pentru aceşti copii. Ne-am deplasat cu un lot foarte tânăr şi am avut în componenţă jucători chiar şi din 2001. Nu pot decât să-i felicit pentru tăria de caracter de care au dat dovadă. Au crezut în forţele lor, chiar dacă am fost conduşi cu 2 – 0. Sper să obţinem un rezultat pozitiv şi în următoarea deplasare de la Târgu Mureş”, a declarat Alexandru Pop.

În etapa următoare programată mâine, FC Zalău va evolua în deplasare la LPS Târgu Mureş.
 
Liceul Tehnologic Reghin – FC Zalău 2 – 3 (2 – 1)!

Au marcat: Sergiu Horvat, Vlad Lazăr şi Denis Chiş

FC Zalău: Andrei Pop – Gabriel Groza, Bogdan Lazăr, Alexandru Taloş, Alexandru Radu, Alin Lazăr, Radu Rad, Sergiu Horvat, Ilyes Tamas, Denis Chiş şi Pall Rudolf. Au mai evoluat: Marius Nemeş, Sergiu Ardelean şi Tudor Brîndea. Antrenor: Alexandru Pop