PSD interzice membrilor să cumuleze funcţii la nivel local şi la nivel central in partid

imagine-articol0_47449

 

 

PSD a decis luni în Comitetul Executiv Naţional al partidului să interzică cumulul de funcţii, liderii formaţiunii fiind nevoiţi să aleagă între o poziţie aleasă la nivel local şi una la nivel naţional. Măsura îi afectează pe mulţi lideri judeţeni, însă foarte puţin s-au opus deciziei.

Un lider de organizaţie judeţeană sau municipală, de exemplu, nu va mai putea ocupa funcţii alese la nivel naţional, precum cea de vicepreşedinte sau preşedinte executiv. Dacă un lider local va dori să candideze la Congres şi va câştiga, va trebui să aleagă între cele două funcţii.
Preşedintele PSD a precizat că acest sistem va ajuta partidul în alegerile locale şi parlamentare, când liderii locali vor putea să se concentreze doar pe problemele organizatorice şi nu vor mai fi implicaţi direct în deciziile politice de la vârful partidului.
Viitorul Birou Permanent Naţional al PSD va fi alcătuit din preşedinte, preşedinte executiv şi 14 funcţii de vicepreşedinţi, dintre care patru pentru organizaţia de femei, a precizat Liviu Dragnea. stop_coloana Întrebat de ce s-a renunţat la cele patru funcţii de prim-vicepreşedinte, Dragnea a spus că partidul a optat pentru soluţia ce mai bună, cu un BPN „mult mai restrâns”.
La Congres va fi schimbată şi structura Consiliului Naţional al partidului, condus în acest moment de către Rovana Plumb, în sensul că acest for nu va mai fi unul de decizie, ci de deliberare. Va fi format din parlamentari, miniştri sau secretari de stat, preşedinţii de Consiliu Judeţean sau vicepreşedinţii, toţi primarii de municipii şi oraşe şi reprezentanţi ai comunelor, câte trei din fiecare judeţ. Consiliul Naţional va ajuta PSD la elaborarea programelor politice.