Doi clujeni prinşi la braconaj la Varşolţ, noaptea şi in vreme de prohibiţie
Tocmai trecuse de miezul nopţii de duminică spre luni, când Inspectoratul de Jandarmi judeţean Sălaj a fost sesizat telefonic de către un reprezentant al Asociaţiei Judeţene de Vânătoare şi Pescuit Sportiv Sălaj (AJVPS) că doi bărbaţi braconeză pe lacul de acumulare Vârşolţ. La scurt timp, un echipaj de jandarmi s-a deplasat la faţa locului, unde i-a surprins pe P. Marius, de 35 de ani, din Gherla şi pe C. Liviu, de 41 de ani, din Sântioara, judeţul Cluj, în timp ce scoteau din lacul de acumulare Vârşolţ, cu ajutorul unei bărci pneumatice, o plasă monofilament de 1.000 de metri în care se aflau prinşi peste 500 de peşti din speciil plătică, crap, caras.
Pe numele celor doi clujeni, jandarmi au întocmit actele de sesizare sub aspectul săvârşirii infracţiunii de stop_coloana „pescuit prin orice metodă al reproducătorilor în perioada de prohibiţie şi distrugerea icrelor embrionate de peşte în zonele de reproducere naturală”, dar şi pentru „producerea, importul, deţinerea, comercializarea sau utilizarea uneltelor de plasă de tip monofilament”.
Dosarul cu actele de consattare a a infracţiunii urmează a fi înaintat Parchetului de pe lângă Judecătoria Şimleu Silvaniei.
