decembrie 5, 2025

Se lasă cortina peste Divizia A1

imagine-articol0_44277

Ambele echipe sălăjene care evoluează pe prima scenă a voleiului românesc vor încheia sezonul pe teren propriu. Volei Municipal Zalău se va duela cu CSM Bucureşti, în timp ce Phoenix Şimleu va da piept cu Arcada Galaţi.
 Ultima etapă a sezonului regulat din Divizia A1 la volei masculin este progrată sâmbătă. Cele două forma-ţii sălăjene care evoluează pe prima scenă a voleiului românesc vor încheia prima parte a campionatului pe teren propiu.
 Formaţia pregătită de bulgarul Stoyan Steov va primi vizita echipei de pe locul şase, CSM Bucureşti. Clasată pe locul 10 îniantea ultimei runde, Phoenix Şim-leu va întâlni la poalele Măgurii, echipa de pe locul cinci, Arcada Galaţi.
 Ambele partide se vor disputa de la ora 18.00.
 Înaintea ultimei etape, Volei Municipal Zalău se află pe locul secund, cu 53 de puncte, la şase puncte de prima poziţie ocupată de Tomis Cosntanţa.
 Phoenix Şimleu va a-borda meciul cu formaţia din Galaţi de pe pozţia a 10 cu 19 puncte.
 stop_coloana Atât play – off-ul Diviziei A1 cât şi play-out-ul vor avea loc în perioada 21 martie – 2 aprilie şi se va juca după sistemul cel mai bun din cinci meciuri.
 Faza a doua a play-off-ului se va desfăşura la sfârşitul lunii aprilie.

Programul complet al ultimei etapei

Volei Municipal Zalău – CSM Bucureşti,
Phoenix Şimleu – CS Arcada Galaţi,
Ştiinţa Baia Mare – Banatul Caransebeş,
Dinamo Bucureşti – Tomis Constanţa,
SCM „U” Craiova – LPS Piatra Neamţ,
Steaua Bucureşti – Unirea Dej.