Ioan Onicaș va candida la președinția Asociației Județene de Fotbal Sălaj
Fostul asistent din Liga I și președintele Federației Române de Minifotbal, Ioan Onicaș își va depune candidatura pentru fotoliul de președinte al Asociației Județene de Fotbal (AJF) Salăj, cu ocazia alegerilor din cadrul Adunării Generale din data de 21 februarie. Onicaș susține că a luat această decizia după ce a analizat propunerile și insisten-țele venite din partea unor oameni de fotbal din Sălaj și consideră că nu a fost o decizie ușoară având în vedere că este implicat în mai multe activități sportive.
“După mai multe momente de gândire, timp în care am analizat propunerile și insistențele venite din partea mai multor oameni importanți din fotbal, am hotărât ca să-mi depun dosarul pentru a candida la funcția de președinte a AJF Sălaj, cu ocazia alegerilor din cadrul Adunării Generale din data de 21 februarie. Nu a fost o decizie ușoară, în contextul în care sunt implicat și în alte activități conexe cu sportul, dar pe care o consider o nouă provocare în activitatea mea”, ne-a declarat Onicaș.
Programul lui Ioan Onicaș se bazează pe ideea că fotbalul să-lăjean are nevoie de schimbări majore în optica de dezvoltare și vrea ca “respectul” să fie o deviză de bază și după care să se ghideze toți factorii implicați.
“Premisa de la care pleacă decizia de a mă implica direct în problemele de la acest nivel este că, fotbalul din Sălaj are nevoie de schimbări majore în optica de dezvoltare, are nevoie de o o-rientare nouă în privinta evoluției și realizării obiectivelor lui de la acest nivel. Chiar dacă va fi foarte greu la început, pentru că o să fie și oameni reticenți la schimbări, stop_coloana la abordarea altui sistem de desfășurare a activității de la acest nivel, sunt convins că împreună cu echipa cu care o să plec la drum vom reuși, într-un timp nu prea îndelungat, iar sa-crificiul și efortul depus de toate părțile implicate va da roade și va aduce beneficii tuturor și mai ales celor implicați în fenomenul fotbal din Sălaj. Vreau să atrag în acest proiect toate persoanele din fotbal care pot să contribuie la îmbunătățirea și la dezvoltarea mișcării fotbalistice din județul nostru, iar cuvantul “RESPECT” să rămână o deviză de bază și după care să se ghideze toți factorii implicați: jucători, antrenori, conducători, arbitri, membrii comisiilor și mai ales cei care vor conduce fotbalul din Sălaj în următorii patru ani. Ar mai fi multe de spus dar acestea o să fie anunțate cu ocazia prezentării proiectului de dezvoltare pe care o să-l prezint în cadrul Adunării Generale din 21 februarie”, a încheiat Ioan Onicaș.
În prezent Ioan Onicaș este vicepreședinte la Asociației Ju-dețene de Fotbal (AJF) Sălaj.
