Inginerul Adrian Popan spune că ştacheta mică din invăţămant produce o mulţime de intelectuali rataţi
Vicepreşedintele PMP Sălaj, Adrian Popan, cere demisia Avocatului Poporului, Victor Ciorbea, pentru că nu a sesizat Curtea Constituţională cu privire la noile modificări la Legea învăţământului. Modificările aduse legii educaţiei, în opinia lui Popan, scad şi mai mult target-ul universităţilor şi favorizează facultăţile cu plată. Una din modificări spune că absolvenţii de liceu pot intra la facultate şi fără bacalaureat. Mai mult decât atât, statul ar urma să le plătească ÎmeditaţiiÎ studenţilor pentru a-şi lua bacalaureatul.
Inginer cu experienţă la compania Michelin, Popan ne dezvălui că cei care caută să se angajeze sunt foarte slab pregătiţi. “Am avut ocazia să particip la câteva recrutări de personal, fie cu studi medii, fie cu studii universitare. Sunt foarte slab pregătiţi. Am şi colegi care sunt profesori la Universitatea Tehnică şi care recunosc că ştacheta în învăţământ a scăzut. Părerea mea este că ştacheta a coborât încă din clasele primare. Atâta timp cât la gimnaziu şi la liceu nu sunt obiective clare, universităţile au acceptat cursanţi cu mai puţină pregătire. Mesajul meu pentru tineri este că, indiferent ce şcoală termină, valoarea unei persoane este recunoscută. Niciodată o companie privată nu va accepta persoane slab pregătite. Eu dacă am o afacere şi vreau să meargă, nu l-aş angaja nici pe fratele meu dacă nu este eficient. În echipă trebuie să-ţi aduci oameni care să-ţi aducă un plus valoare. Vedem că şi Tenaris îşi face facultate ca să-şi pregătească oameni pentru nevoile lor. stop_coloana Sistemul românesc de învăţământ are elevi olimpici internaţionali la ştiinţe exacte, dar numai 50 la sută din absolvenţi trec bacalaureatul, ceea ce înseamnă că avem un sistem populist de educaţiei. Există şi un paradox, la facultăţile de medicică. Acolo e o excepţie. Formăm medici foarte buni specialişti, dar ajung să lucreze în străinătate”, opinează Adrian Popan.
“Soluţia trebuie să vină de jos. Au dispărut şcolile profesionale. Vă spun că dacă vrem să angajăm un electrician, şi vă rog să mă credeţi, nu găsim o persoană calificată. Tineri ar trebui să înţeleagă că respectul pentru o persoană nu merge doar pe studii. Poţi să fii o persoană respectată şi dacă eşţi un electrician bun, sau un mecanic bun şi o să şi câştigi bine. Din păcate, noi suntem o ţară de intelectuali şi trăim prost”, a conchis inginerul.
