decembrie 5, 2025

Naționala de volei masculin păstrează șanse mici de calficare in semifinalelele Ligii Europene

imagine-articol0_40697

 Pentru naționala de volei masculin, ultima etapă din Liga Europeană s-a desfășurat la finele săptămânii trecute, în Polonia. În primul meci de la Polok, elevii lui Dan Pascu au făcut un joc bun, iar la capătul unei partide disputate, în care juniorul Aciobăniței a fost cel mai bun de pe teren, România s-a impus după un meci ce a durat 5 seturi!

Din păcate, “tricolorii” au evoluat șters duminică, astfel că după ce au câștigat primul set, Marian Bala și colegii săi le-au pierdut pe următoarele trei și s-au ales cu doar două puncte din “dubla” cu Polonia. Eșecul de duminică îi poate scoate pe voleibaliștii lui Pascu din lupta pentru semifinale. Înaintea ultimei etape, în care România va sta, calificarea este pur teoretică, având în vedere că Răzvan Mihalcea și compania au căzut pe locul doi, cu 13 puncte acumulate. Vor urma “dublele” Muntenegru – Grecia și Azerbaidjan – Polonia, iar România poate rămâne acasă, având în vedere că,stop_coloana Grecia și Polonia pot depăși naționala noastră, în clasament.
Să mai spunem că în cele două partide din Polonia, selecționerul i-a folosit pe toți jucătorii de la echipele sălăjene, Răzvan Mihalcea, Răzvan Olteanu, Marian Bala, Gabriel Cherbelață și Andrei Georgescu (Volei Municipal Zalău), dar și Mihai Mărieș, liber-oul de la CS Phoenix.
Dacă în Grupa A, calificare în semifinale încă se mai joacă, în Grupa B se știu deja echipele calificare în semifinale, fiind vorba de Slovenia și Ma-cedonia.