aprilie 22, 2026

Intervenții pentru reducerea riscului de inundații la Popeni

1

Angajații Sistemului de Gospodărire a Apelor (SGA) Sălaj au demarat o intervenție esențială pentru siguranța locuitorilor din localitatea Popeni, comuna Mirșid. Lucrările de decolmatare și reprofilare a albiei râului Apa Sărată se desfășoară pe un tronson de 3,5 kilometri, fiind realizate în parteneriat cu primăria locală.

Echipele utilizează un excavator pe șenile pentru a extrage un volum masiv de material aluvionar, estimat la peste 7.000 de metri cubi. Deoarece cursul apei prezintă numeroase meandre, strategia de intervenție a inclus tăieri de coturi, metodă care permite adâncirea albiei și creșterea semnificativă a capacității de transport a apei în perioadele cu precipitații abundente.

Aceste măsuri au un puternic caracter preventiv, vizând stabilizarea malurilor și stoparea proceselor de eroziune care amenințau zona riverană. Prin refacerea secțiunii de scurgere, specialiștii urmăresc protejarea gospodăriilor și a infrastructurii din localitate, intervenția făcând parte dintr-un program județean mai amplu de întreținere a cursurilor de apă din Sălaj.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *