Arsenal de război descoperit în Sălaj: Zeci de arme şi mii de gloanțe, confiscate de polițiști
Polițiștii de la Biroul Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au scos la lumină, în 2025, cifre care par desprinse din filmele de acțiune. Bilanțul pe anul trecut arată o ofensivă fără precedent împotriva celor care dețin ilegal arme sau manipulează substanțe chimice ce pot pune în pericol întregi comunități.
Cea mai spectaculoasă reușită a polițiștilor este cantitatea uriașă de „marfă” confiscată. Într-un singur an, au fost scoase de pe piața neagră sau din mâini neautorizate 35 de arme și un depozit impresionant de muniție, numărând peste 11.000 de gloanțe și elemente aferente. Aceste capturi au fost posibile în urma a 28 de percheziții domiciliare fulger, unde anchetatorii au descins pentru a dezarma persoanele care reprezentau un risc real pentru siguranța publică.
Dincolo de gloanțe și arme, cifrele devin de-a dreptul alarmante când vine vorba de substanțe toxice. Polițiștii sălăjeni au reușit să blocheze și să indisponibilizeze peste 196 de tone de substanțe periculoase. Această cantitate colosală de „otravă”, care nu era gestionată conform legii, ar fi putut genera dezastre ecologice sau probleme grave de sănătate dacă nu ar fi fost interceptată la timp în urma celor 100 de controale riguroase efectuate la firmele de profil.
Nici amatorii de senzații tari de sărbători sau vânătorii de ocazie nu au fost uitați. Poliția a „taxat” dur 68 de cazuri de operațiuni ilegale cu petarde și artificii, în timp ce 17 braconieri s-au ales cu dosare penale după ce au fost prinși încălcând regulile vânătorii.
Cu peste 400 de vizite inopitate la domiciliile posesorilor de arme, oamenii legii au transmis un mesaj clar în tot județul: în Sălaj, orice încălcare a regimului armelor și substanțelor toxice se lasă cu confiscări și sancțiuni pe măsură.
