decembrie 30, 2025

HC Zalău, învinsă la 19 goluri pe terenul campioanei. „Este un rezultat normal”

94a3b06a-58bd-4987-aa92-510199532856

HC Zalău a încheiat seria jocurilor oficiale din 2025 cu o partidă pe terenul campioanei, CSM București. Formația condusă de Gheorghe Tadici a cedat cu 20 – 39 (10 – 17), diferența dintre cele două echipe fiind una cât se poate de vizibilă. Bucureștencele s-au desprins rapid la șase goluri (8 – 2) în minutul 11, dar zălăuancele au dat semne de revenire, apropiindu-se la trei goluri (9 – 12) în minutul 20. Până la pauză, „tigroaicele” s-au desprins la șapte goluri, iar în partea secundă și-au majorat avantajul.

„Este un rezultat normal, având în vedere diferența uriașă de lot și de buget dintre cele două echipe. Noi am avut șase debutante în Liga Națională, iar acesta a fost al șaselea meci pentru ele. Diferența putea fi chiar mai mare, dar portarii noștri au prins doar trei – patru mingi, în timp ce de cealaltă parte au fost nu mai puțin de 12 situații de unu la unu ratate sau salvate de portarii de la CSM. De aceea ele sunt pe locul 1, iar noi suntem pe 11”, a declarat Gheorghe Tadici la finalul partidei pentru gsp.ro

HC Zalău: Ioana Niță, Sara Rus, Andreea-Vasilica Năstasă – Alexia Niță (4), Sara Stefanoska (2), Bianca Ciubotaru (1), Iulia Diana Sava (4), Mouna Jlezi (5), Aya Ben Abdallah (2), Bianca Vintilă, Adelina Iordache, Ioana Bălăceanu (2), Ioana Danilescu, Andreea Mărginean, Marina Lorena Verdeș. Antrenor principal: Gheorghe Tadici. Antrenor secund: Goran Kurtes.

foto: Cristian Preda – gsp.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *