Vasile-Cristian Lungu, suveranist și candidat independent: Zalăul nu poate fi modernizat de cei care l-au ținut pe loc
Campania pentru Primăria Zalău scoate la lumină diferențele dintre aparență și realitate. În timp ce unii candidați încearcă să își reinventeze imaginea în prag de alegeri, alții vin în fața cetățenilor cu un discurs asumat, fără echivoc, și cu o agendă curată.
Este cazul lui Vasile-Cristian Lungu, suveranist și candidat independent la Primăria Zalău, care atrage atenția asupra „jocurilor de imagine” practicate de un alt contracandidat, viceprimarul PSD al orașului timp de 8 ani.
Deși candidează acum ca „independent”, Teodor Bălăjel este profund asociat cu Partidul Social Democrat, formațiune din partea căreia a deținut două mandate în administrația locală. Lungu susține că această schimbare de etichetă este una pur electorală, lipsită de autenticitate.
„Nu poți spune că ești independent când ți-ai petrecut întreaga carieră în interiorul unui partid. Nu poți pretinde că aduci schimbare, când ai fost în mijlocul sistemului care a blocat orașul ani de zile,” afirmă Vasile-Cristian Lungu.
Candidatul suveranist îl acuză pe Bălăjel de ipocrizie politică, arătând că proiectele pe care le propune acum sunt exact cele pe care a avut ocazia să le implementeze, dar nu a făcut-o.
„După 8 ani în funcție, descoperă brusc asfaltul. După două mandate în care n-a fost în stare să rezolve problemele de bază ale orașului, acum vine cu aceleași promisiuni. E prea puțin, prea târziu. Și prea fals.”
Pentru Vasile-Cristian Lungu, Zalăul are nevoie de o restartare completă a administrației, de prioritizarea cetățenilor în fața intereselor de partid și de oameni care nu doar vorbesc despre schimbare: „Cei care au avut puterea și nu au făcut nimic, nu merită încă o șansă. Orașul nostru nu e teren de antrenament pentru ambițiile celor care au eșuat deja. E timpul ca administrația să revină la oameni, nu la cei care au folosit funcția doar pentru imagine.” (p)
