ALARMĂ FALSĂ: E-factura nu lasă românii fără gaze și curent!

ANAF dă asigurări că românii nu vor rămâne fără curent și gaze din cauza sistemului e-Factura. Reacția vine după ce în spațiul public au apărut informații potrivit cărora „implementare a sistemului e-Factura de la 1 ianuarie 2025 riscă să lase milioane de români fără energie și gaze naturale / Doar 1,6 milioane de persoane au conturi în Spațiul Privat Virtual”.
Persoanele fizice nu au nicio obligație de a descărca facturi și nici de a accesa Spațiul Privat Virtual (SPV) în urma implementării sistemului e-Factura, această responsabilitate revenind exclusiv operatorilor economici emițători, precizează instituția.
Concret, furnizorii vor transmite în continuare facturile emise către destinatari, pe suport hârtie sau orice alt suport, inclusiv electronic, având, totodată, obligația de a transmite respectivele facturi și în sistemul național privind factura electronică RO e-Factura.
Această obligație a operatorilor economici de transmitere a facturilor în sistem are astfel doar rolul de raportare, nu de transmitere către clienți prin intermediul sistemului, și, în consecință, nu impactează persoanele fizice beneficiare.
În concluzie, modalitatea de transmitere a facturilor emise în relația cu clienții persoane fizice nu se modifică, elementul de noutate fiind raportarea în sistemul național privind factura electronică RO e-Factura a acestora de către emitenți, explică ANAF.
Pentru a evita confuziile sau interpretările greșite, autoritățile le recomandă cetățenilor să se informeze doar din surse oficiale. Pentru informații fiscale cu caracter general contribuabilii pot apela Call Center la numărul 031.40.39.160.