decembrie 5, 2025

Casa de Pensii s-a inchis ieri la pranz

imagine-articol_19867

Salariaţii Casei Judeţene de Pensii Sălaj s-au alăturat ieri protestelor funcţionarilor din cadrul Direcţiei Generale a Finanţelor Publice in semn de solidaritate. Incepand cu ora 12,00 toţi angajaţii CJP Sălaj au coborat in faţa instituţiei intrerupand orice activitate. Problemele cetăţenilor care au ajuns inainte de ora pranzului au fost rezolvate, insă după această ora uşa instituţiei nu a mai fost deschisă pentru nimeni.
„Ne-am alăturat protestelor in semn de solidaritate cu cei de la Finanţe, insă şi pentru că şi noi suntem in aceeşi situaţie. După 20 de ani de muncă am primit un salariu de 720 de lei.”, a explicat unul dintre protestatari, consilier in cadrul CJPS Sălaj. Protestul a fost unul spontan la care au luat parte toţi angajaţii instituţiei, şi sindicalişti şi cei care nu sunt membri de sindicat, iar dacă vor continua protestele se va stabili in această dimineaţă la ora 09,00, a precizat acelaşi salariat.

Salariaţii ITM au avut „probleme interne”
O altă instituţie in care fremătau protestele a fost şi Inspectoratul Teritorial de Muncă Sălaj. Salariaţii s-au strans pe holurile instituţiei, insă nu au coborat să protesteze in faţa clădirii, „impiedicaţi de unele probleme interne”, potrivit unor surse neoficiale.

Protest spontan de două ore la AJOFM Sălaj
In cadrul Agenţiei Judeţene pentru Ocuparea Forţei de Muncă Sălaj activitatea nu a fost perturbată de proteste, potrivit directorului instituţiei, Romeo Sarcă. Doar şapte opt angajaţi au protestat timp de două ore in faţa instituţiei in semn de solidaritate cu salariaţii din cadrul Ministerului de Finanţe „insă activitatea cu publicul nu a fost afectată”, a precizat Romeo Sarcă. „Nu au fost constransi in niciun fel, sunt liberi să işi manifeste nemulţumirile şi sunt de inţeles, toţi trecem prin momente grele”, a completat directorul AJOFM Sălaj.

In invăţămant e linişte
Profesorii sălăjeni nu s-au alăturat protestelor. „Nu am primit niciun semnal din nicio unitate şcolară.” a spus Ioan Abrudan, inspectorul general şcolar al judeţului Sălaj, precizand că cel mai important este faptul că este linişte in şcoli şi că nu ar folosi nimănui să protesteze intr-un moment ca acesta şi să fie perturbat programul unităţilor de invăţămant. „Sunt de acord că trecem printr-un moment greu, că dascălii au simţit pe propria piele criza, insă trebuie să dăm dovadă de inţelepciune şi să asigurăm desfăşurarea programului şcolar”, a opinat Ioan Abrudan. Acesta s-a declarat optimist susţinand că el crede in resursa umana din invăţămantul romanesc şi că o să se revină la zile mai bune cand profesorii vor fi mai bine plătiţi şi că vor avea parte de respectul care li se cuvine.